Eksperci UE podali datę, od kiedy będzie można jechać normalnie na wakacje. Czy na pewno musisz wyrobić paszport szczepionkowy?

Eksperci UE podali datę, od kiedy będzie można jechać normalnie na wakacje. Czy na pewno musisz wyrobić paszport szczepionkowy?

Podaj dalej

Gdyby nie było pandemii, niektórzy już w styczniu masowo rezerwowaliby letnie wakacje. Jednak duża niepewność dotycząca tego, kiedy w końcu zostaną poluzowane obostrzenia, mocno dotyka branżę turystyczną. Jednak eksperci Unii Europejskiej określili już datę, kiedy powinno się już podróżować w miarę normalnie.

Na kiedy rezerwować wakacje?

Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton zapewnił, że wkrótce na Starym Kontynencie zakończą się problemy z dystrybucją szczepionki. W rozmowie z francuskim radiem RTL potwierdził, iż do 14 lipca 2021 r. wspólnota dostanie aż 420 milionów dawek szczepionki na COVID-19. Zdaniem lidera grupy zadaniowej ds. szczepionek w Unii Europejskiej będzie to wystarczają liczba, aby Europa osiągnęła odporność zbiorową.

Thierry Berton, komisarz UE

KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN

Do końca trzeciego kwartału pula szczepionek będzie powiększona o kolejne 360 milionów dawek. Dzięki temu już w lipcu można spodziewać się zdecydowanej odmiany w obostrzeniach na terenie Europy. Ma to pomóc w uratowaniu sezonu turystycznego, od którego uzależniona jest gospodarka niektórych państw. Jeżeli ktoś zatem chce zaplanować tegoroczne wakacje, powinien celować w rezerwacje na drugą połowę lipca lub sierpień. W niektórych państwach „sezon” powinien być także we wrześniu.

Czy trzeba mieć paszport szczepionkowy?

Wciąż niewiadomą pozostają formalne zasady, na jakich będzie można podróżować po Unii Europejskiej. W przygotowaniu są tzw. paszporty szczepionkowe, które będą wydawane zarówno w formie papierowej, jak i cyfrowej. Berton zapewnił jednak, że nie będą one niezbędne, choć zdecydowanie ułatwią zwłaszcza podróże samolotami lub udział w „ważnych wydarzeniach”. Alternatywą będzie posiadanie negatywnego testu na koronawirusa. – Rozwijamy zdolność przeprowadzania szybkich testów antygenowych – powiedział Berton. Powodzenie tego planu zależy jednak od mobilizacji państw członkowskich ws. szybkiego szczepienia chętnych.

KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN

Źródło: RTL

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News