Eksperci biją na alarm! Oto nowa cena dla Polski za diesel, benzynę i LPG. Padnie niechlubny rekord [WIDEO]

Eksperci biją na alarm! Oto nowa cena dla Polski za diesel, benzynę i LPG. Padnie niechlubny rekord [WIDEO]

benzyna diesel ceny paliw paliwo

Podaj dalej

Jeśli kierowcy w Polsce myśleli, że benzyna jest droga, to strach pomyśleć, jak ocenią to w przyszłym tygodniu. Znana analityk rynku paliwowego opowiedziała, jak zmienią się ceny paliw od poniedziałku. Diesel, benzyna i LPG wpadły w 3 zupełnie inne trendy.

O ile droższe jest paliwo?

„W połowie maja na stacjach paliw w Polsce w sposób drastyczny drożeje benzyna Pb95 po wynoszącej 36 gr podwyżce” – zauważa Magdalena Robak, analityk rynku paliw e-petrol.pl. „W ostatnich dniach pobiła swój ubiegłotygodniowy, historyczny rekord cenowy. Dziś za to paliwo kierowcy płacą 7,23 zł/l” – wskazuje.

„Natomiast, jeśli chodzi o olej napędowy, to tutaj mamy do czynienia z wynoszącą 14 gr obniżką” – wylicza ekspertka. „Przeciętna cena diesla wynosi wynosi dzisiaj 7,25 zł/l. Jeśli chodzi o autogaz, paliwo to potaniało symbolicznie o 2 gr i w sprzedaży detalicznej jest oferowane po 3,67 zł/l” – dodaje.

paliwo diesel benzyna ceny
fot. freepik.com –
lucigerma

Wahania na światowych rynkach

„Ten tydzień na giełdzie w Londynie ropa naftowa rozpoczęła z poziomu 109 dolarów, a dzisiaj płaci się za nią ok. 112 dolarów” – informuje Magdalena Robak. „Ostatnie dni charakteryzują się bardzo dużymi wahaniami cen surowca. W pierwszej połowie tygodnia mieliśmy do czynienia ze spadkami cen ropy, które były spowodowane brakiem jednomyślności na poziomie europejskim. To odnośnie kolejnego pakietu sankcji na Rosję, który obejmowałby także embargo na rosyjską ropę. W drugiej połowie tygodnia ropa zaczęła odrabiać straty. Wzrosty cen były napędzane obawami o niedostateczną podaż zarówno ropy, jak i paliw gotowych na światowych rynkach” – tłumaczy.

Tyle będzie kosztować diesel, benzyna i LPG

„Prognozy e-petrol.pl na nadchodzący tydzień przewidują, że w dalszym ciągu będą drożały benzyny” – nie ukrywa analityk. „Przy czym cena benzyny Pb98 może przekroczyć poziom 8 zł/l” – dodaje. W prognozie czytamy, że benzyna Pb95 może kosztować średnio od 7,33-7,49 zł/l. Z kolei Pb98 może podrożeć do 8,03-8,19 zł/l.

„Jeśli chodzi o diesla, spodziewamy się, że paliwo to może tanieć o ok. 5-8 gr na litrze” – prognozuje Robak. Powinien to być spadek do poziomu 7,19-7,34 zł/l. „Tutaj warto podkreślić, że być może w przyszłym tygodniu będziemy mieć do czynienia ze starą relacją cenową pomiędzy dieslem a benzyną. To oznacza, że diesel ponownie może stać się paliwem tańszym niż benzyna” – przypomina.

„W przypadku autogazu zakładamy, że ceny tego paliwa pozostaną na stabilnym poziomie, czyli takim, jaki obowiązuje w tym tygodniu” – ocenia ekspertka e-petrol.pl. LPG powinno kosztować kierowców od 3,64 do 3,73 zł/l.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News