Do kiedy jest ważny bon turystyczny? Jeśli nie pojedziesz na wakacje, stracisz dużo pieniędzy

Do kiedy jest ważny bon turystyczny? Jeśli nie pojedziesz na wakacje, stracisz dużo pieniędzy

Podaj dalej

Nie licząc krótkiego okienka pod koniec ferii zimowych, branża hotelarska oficjalnie jest już prawie 5 miesięcy bez klientów. W Polsce nadal mocno odczuwamy trzecią falę koronawirusa, zwłaszcza patrząc na liczbę zgonów. To nie nastraja optymistycznie pod kątem planowania wyjazdu na wakacje, a tymczasem bon turystyczny niedługo straci ważność.

Samsung Galaxy M12 debiutuje na europejskim rynku

Lockdown? No trudno

Jak wynika z ustaleń money.pl, rząd nie zamierza wydłużać programu wsparcia dla wyjazdów wakacyjnych w Polsce. Przeciągający się dla branży hotelarskiej lockdown nie jest obecnie żadnym argumentem dla władzy. Oznacza to, że jeśli z obawy przed koronawirusem nie pojedziemy na wakacje, bon turystyczny nam przepadnie. Dla niektórych Polaków może to oznaczać realną stratę tysięcy złotych.

Wakacje starym samochodem jak za komuny
fot. freepik.com

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał dla money.pl zestawienie ile pieniędzy wykorzystano z programu Polski Bon Turystyczny. Okazuje się, że tylko 10 procent. Najwięcej, bo prawie 170 mln zł wydano w sierpniu 2020 r. W kolejnych miesiącach było już bardziej „chudo”, ponieważ w sumie były to kwoty stanowiące ćwierć lub dużo mniej sierpniowej puli. Najmniej wydano w grudniu 2020 r. – poniżej 3 mln zł.

Kiedy bon turystyczny straci ważność?

Zgodnie z pierwotnym założeniem Polski Bon Turystyczny jest ważny do 1 marca 2022 r., czyli jeszcze ok. 10 miesięcy. Mimo lockdownu, rząd nie zamierza wydłużać programu, ponieważ liczy na to, że te środki będzie łatwiej wydać tego lata. W istocie bon można wykorzystać do opłacenia nie tylko noclegu lub imprez turystycznych z noclegiem. Od tego roku bon można wydać także na jednodniowe wycieczki oraz wszelkie atrakcje z danej oferty.

Bon turystyczny można wykorzystać na przejazd autokarem
fot. freepik.com

Konieczny jest jednak pakiet przynajmniej dwóch usług. Tutaj przedsiębiorcy mają pole do popisu. Jak tłumaczy money.pl, usługą może być przewodnik, przejazd autokarem, bilety na zwiedzanie, rejsy statkami czy szeroko pojęte zajęcia rekreacyjno-sportowe. Warto pamiętać, że bon turystyczny przysługuje dla rodzin korzystających z 500+. Na każde dziecko przypada wówczas 500 zł, a na niepełnosprawne 1000 zł. Wniosek trzeba złożyć najpóźniej do 31 grudnia 2021 r.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News