Dlaczego myjki wysokociśnieniowe Kärcher z podgrzewaniem wody HDS to dobry wybór w dobie zagrożenia COVID-19?

Dlaczego myjki wysokociśnieniowe Kärcher z podgrzewaniem wody HDS to dobry wybór w dobie zagrożenia COVID-19?

Karcher Easy Force BMW

Podaj dalej

Branża motoryzacyjna, jak i każda inna, do przetrwania trudnego czasu pandemii koronawirusa wymaga przestrzegania procedur sanitarnych oraz dezynfekcji. Pomocnym narzędziem może okazać się w tym grupa produktów firmy Kärcher.

Urządzenia z podgrzewaniem wody HDS posiadają funkcję czyszczenia w trybie parowym, co powinno zainteresować wszystkich, którzy chcą możliwie zmniejszyć ryzyko zachorowania na COVID-19. Choć koronawirus nie został jeszcze dokładnie rozszyfrowany, to już wiemy, że SARS-CoV-2 nie może przetrwać w bardzo wysokiej temperaturze.

Tę właśnie zapewnia czyszczenia parą wodną, która w urządzeniach Kärcher potrafi osiągnąć nawet 155 °C. Podmuchem takiego gorąca można zwalczyć wiele bakterii i wirusów. Już zresztą przy okazji innych epidemii jak wirus ptasiej grypy czy afrykańskiego pomoru świń urządzenia do czyszczenia parą wodną były rekomendowane, a ich zakup nawet dofinansowywany.

Karcher Easy Force

Dlaczego wysoka temperatura?

Nie jest tajemnicą, że energia cieplna przyspiesza proces czyszczenia. Można to zaobserwować chociażby podczas próby mycia rąk z oleju, gdzie samo mydło lub specjalny preparat nie są tak skuteczne, dopóki nie pojawi się ciepła woda. Dlatego oprócz czynnika mechanicznego (strumień wody pod wysokim ciśnieniem: punktowy, płaski, obrotowy), chemicznego i czasowego, temperatura jest jednym z czterech współzależnych parametrów, które składają się na sukces w procesie mycia zgodnie z cyklem opracowanym naukowo przez dr Sinner.

Jest to szczególnie istotne, gdy przyjdzie zmierzyć się ze zmyciem smarów. Okazuje się, że każdy wzrost temperatury o 10° C przyspiesza procesy chemiczne oraz zmniejsza o połowę czas reakcji. Każda oszczędność czasu to obniżenie kosztów pracy. Poza tym powierzchnia umyta z użyciem ciepłej wody wysycha szybciej, co przyspiesza czas realizacji zadania.

Karcher dezynfekcja

Gorąca woda nie potrzebuje dużego wsparcia

Konwencjonalne myjki ciśnieniowe bez podgrzewania wody także potrafią doskonale zmyć nawet najtrudniejsze zabrudzenia. Jednak wymagają do tego wsparcie detergentów. Z kolei gorąca woda czasem sama w sobie jest świetnym i ekologicznym „rozpuszczalnikiem” dla tłuszczu, resztek żywicy czy oleju. Brak konieczności używania żrącego środka czyszczącego to zawsze korzyść dla środowiska. Coraz więcej osób zwraca na to uwagę.

Dziś w miejscach wymagających najwyższych standardów higieny i szybkiej likwidacji groźnych mikroorganizmów najczęściej sięga się po urządzenia czyszczące z podgrzewaniem wody. Skuteczna jest nie tylko wspomniana wcześniej para wodna. Odpowiedni jest także sam strumień wody o wysokim ciśnieniu, który w urządzeniach Kärcher osiąga temperaturę do 85°C. Przy takiej wartości dużo łatwiej jest pozbyć się wielu drobnoustrojów. Dowodem na to są badania gospodarstw rolniczych, które poparte są wymianą próbek i wynikami badań laboratoryjnych. Od 70% do 80% wszystkich mikroorganizmów i patogenów można skutecznie usunąć za pomocą wysokociśnieniowych urządzeń z podgrzewaniem wody, pracujących w trybie czyszczenia gorącą wodą.

Karcher dezynfekcja

Łagodne dla wrażliwych powierzchni

Generowanie wspomnianej wcześniej pary wodnej to niezwykle przydatna funkcja.  Umożliwia ona czyszczenie delikatnych powierzchni, których nie można potraktować ostrym strumieniem wody. Pełny efekt czyszczenia można osiągnąć się przy znacznie niższym ciśnieniu roboczym, mniejszym wydatku wody i zastosowaniu dysz trójstopniowej czy parowej. Dziś często zwraca się uwagę na dbanie o środowisko. Wykorzystanie pary zamiast wody do usuwania powłok bitumicznych, farb, porostów czy glonów przekłada się na mniejszą ilość ścieków do odprowadzenia. Poza tym gorąca para eliminuje do 99% bakterii i zarazków.

W tym szczególnym czasie warto nie zapominać o tym, aby po czyszczeniu lub dezynfekcji wybranej powierzchni zrobić to samo z samym urządzeniem Kärcher.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News