Diesel i benzyna w Polsce po 8 zł za litr to drogo? Eksperci prognozują, że do końca roku kierowcy będą się modlić o takie ceny paliw

Diesel i benzyna w Polsce po 8 zł za litr to drogo? Eksperci prognozują, że do końca roku kierowcy będą się modlić o takie ceny paliw

Ceny paliw diesel benzyna

Podaj dalej

Choć świat stara się znaleźć alternatywę dla rosyjskiej ropy, to wielu analityków ma obawy, czy uda się to zrobić szybko. Niestety najnowsze szacunki sugerują, że jeszcze w tym roku cena za baryłkę ropy może osiągnąć poziom nawet absurdalnych 200 dolarów. To by oznaczało drastyczny skok cen paliw w Polsce i na świecie.

200 dolarów za baryłkę ropy!

Jak przytacza Puls Biznesu, agencja Bloomberg dotarła do informacji, że dziś handluje się opcjami na majowe kontrakty z ceną 200 dolarów za baryłkę ropy brent. Do takich szalonych transakcji dochodzi na giełdzie ICE Futures Europe, gdzie ceny zakupu ropy wzrosły o 152 proc. Ta panika to efekt coraz poważniejszych obaw o izolację rosyjskiej ropy z rynku.

Ceny ropy spadają
fot. stock.adobe.com – Ded Pixto

Bojkot surowca od Władimira Putina nie jest łatwy. Rosja to wciąż trzeci największy producent ropy po USA i Arabii Saudyjskiej. Stany Zjednoczone są zaangażowane, aby odblokować światowy rynek dla Iranu i Wenezueli, ale może to nie być wystarczające. Konflikt z Rosją może sprawić, że na rynku zabraknie 5 mln baryłek dziennie. Zanim ta groźba się pojawiła, eksperci z JP Morgan Chase przewidywali, że do końca roku ceny ropy wzrosną do 185 USD/bbl.

Będziemy tęsknić za tymi cenami paliw

Na poniedziałkowej sesji ropa brent skoczyła w pewnym momencie do poziomu 139 USD/bbl. Jednak nastroje się trochę uspokajają, choć na horyzoncie nie widać impulsów do znaczących obniżek surowca. To sprawia, że ceny paliw po 7-8 zł za litr za jakiś czas można określać tanimi. Pesymistyczne prognozy potęguje słabnąca złotówka, m.in. za sprawą widma zmniejszenia inwestycji i ucieczki zagranicznego kapitału z Polski.

Źródło: Puls Biznesu / oprac. własne

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News