Daniel Obajtek zapowiedział tańszy diesel, benzynę i LPG? Mocna deklaracja w dniu sfinalizowania fuzji Orlenu z Lotosem [WIDEO]

Daniel Obajtek zapowiedział tańszy diesel, benzynę i LPG? Mocna deklaracja w dniu sfinalizowania fuzji Orlenu z Lotosem [WIDEO]

Daniel Obajtek zapowiedział tańszy diesel, benzynę i LPG?

Podaj dalej

1 sierpnia 2022 r. Grupa ORLEN sfinalizowała połączenie z Grupą LOTOS. Podczas konferencji prasowej, prezes Orlenu Daniel Obajtek wygłosił inspirującą deklarację. Sugeruje ona, że Polacy mogą mieć nadzieję na jeszcze tańszy diesel, benzynę i LPG.

„Efekty tej fuzji będą widoczne dla bezpieczeństwa Polaków i portfeli Polaków” – oświadczył Daniel Obajtek. „Niebawem pozytywnie się do tego przekonacie” – dodał. To od razu zrodziło plotki o możliwości obniżenia cen paliw i energii. Wszak fuzja umacniła wiodącą rolę Orlenu w branży paliwowo-energetycznej w Europie Środkowo – Wschodniej. Czy szybko przełoży się to na tańszy diesel, benzynę i LPG? Wkrótce się przekonamy.

Postawiono kropkę nad i

W procesie fuzji Orlenu z Lotosem, ostatnim krokiem była rejestracja połączenia przez Sąd Rejonowy w Łodzi. Połączenie otwiera drogę do uwolnienia synergii wynikających z wykorzystania potencjału dwóch firm. Bezpośrednim efektem fuzji PKN ORLEN i Grupy LOTOS będzie nie tylko zwiększenie nakładów na inwestycje. Oznacza to też przyspieszenie w realizacji najbardziej dochodowych projektów, większą niezależność energetyczną Polski i stabilne dostawy paliw dla wszystkich klientów.

Daniel Obajtek o fuzji Orlenu z Lotosem
fot. PKN ORLEN

– Tworzymy historię. Dzisiaj połączyliśmy PKN ORLEN i Grupę LOTOS. To finał transakcji, o której wielu myślało i mówiło, nikt nie rozpoczął, a nam udało się ją skutecznie przeprowadzić. Nie spoczywamy na laurach. Już działamy, aby zidentyfikowane synergie przełożyć jak najszybciej na konkretne korzyści dla firm, ich Akcjonariuszy i Klientów. Od początku to był nasz priorytet, co wyraźnie podkreślaliśmy. Od czterech lat mocno inwestujemy i dalej będziemy wzmacniać obszary, które będą przynosić zyski w przyszłości. To wokół najbardziej wartościowych segmentów zorganizujemy działalność nowego, silnego biznesowo koncernu wykorzystując kompetencje i zasoby PKN ORLEN, Grupy LOTOS, a w niedalekiej przyszłości również PGNiG. W efekcie znacząco zwiększymy odporność nowego koncernu w trudnym i wyjątkowo zmiennym otoczeniu. A to umożliwi zapewnienie Polsce i Polakom stabilnych i niezawodnych źródeł energii – zarówno w transporcie, jak i w przemyśle – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Szansa na większe korzyści

Inwestycje w dynamiczny rozwój spółek w ramach Grupy ORLEN to priorytet w działalności biznesowej Koncernu. To podejście nie zmieni się w odniesieniu do aktywów przejętej Grupy LOTOS. Przynosi ono bowiem wymierne korzyści zarówno dla lokalnych społeczności poprzez zwiększenie miejsc pracy w regionie, jak i dla całego Koncernu pod postacią wyższych zysków. Czołowy producent olejów w Polsce – ORLEN Oil – jeszcze w 2013 r. generował kilkunastomilionowe straty.

Od czterech lat spółka dynamicznie się rozwija, przynosi zyski, które w 2021 r. wyniosły już kilkadziesiąt milionów złotych. W tym czasie PKN ORLEN wzmacniał też spółki technologiczne, które przed 2015 r. nie były rozwijane. Na przykład ORLEN Projekt od 2018 r. osiąga kilkusetmilionowe przychody. Z sukcesem uczestniczy też w dużych przetargach nie tylko w ramach Grupy ORLEN, ale też podmiotów zewnętrznych. Z kolei ORLEN Południe w 2021 r. zakończyło inwestycję o wartości ok. 400 mln zł, która przyczyni się do wzrostu zysku operacyjnego EBITDA firmy o ponad 50 mln zł rocznie.

Jak skorzystać z promocji na Orlenie?
fot. PKN ORLEN

Fuzja oznacza także korzyści dla pracowników Grupy LOTOS, którzy zyskają nowe możliwości rozwoju zawodowego w silnym koncernie o międzynarodowej pozycji. Ponadto w ramach porozumienia podpisanego w lipcu br. pomiędzy PKN ORLEN, Grupą LOTOS i Związkami Zawodowymi obu firm pracownikom Grupy LOTOS zapewniono m.in. 48-miesięczny okres obowiązywania gwarancji zatrudnienia oraz 24-miesięczny okres utrzymania dotychczasowych warunków pracy i płacy, w tym w szczególności miejsca świadczenia pracy.

Kolejnym celem PGNiG

Koncern, po połączeniu z Grupą LOTOS, a docelowo także z PGNiG, wzmocni pozycję lidera transformacji systemu energetycznego, opierając inwestycje na nisko- i zeroemisyjnych źródłach wytwarzania energii. Realizując inwestycje m.in. w zieloną energetyką, w tym morskie i lądowe farmy wiatrowe oraz fotowoltaikę, a także w paliwa alternatywne, małą energetykę jądrową i biomateriały, nowa Grupa ORLEN istotnie przyczyni się do zmniejszenia uzależnienia polskiej gospodarki od paliw kopalnych.

W wyniku połączenia firm wzrośnie skala nakładów inwestycyjnych na rozwój poszczególnych segmentów biznesowych, które będzie tworzyć koncern multienergetyczny. Tylko w 2021 r. Grupa ORLEN przeznaczyła na inwestycje rekordowe 9,9 mld zł, natomiast nakłady inwestycyjne na ten rok wyniosą aż 15,2 mld zł, najwięcej w historii firmy. To z kolei przełoży się na wzrost wpływów odprowadzanych przez koncern do budżetu państwa. W 2021 r. PKN ORLEN wpłacił do budżetu z tytułu różnych opłat i podatków prawie 35,5 mld zł. Łącznie od 2018 r. do 2021 r. było to ok. 143 mld zł.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News