Czy to wideo jest przyspieszone?! Jak naprawdę wygląda sprint do 100 km/h poniżej 2 sekund w Tesli? Elon Musk pozamiatał!

Czy to wideo jest przyspieszone?! Jak naprawdę wygląda sprint do 100 km/h poniżej 2 sekund w Tesli? Elon Musk pozamiatał!

Tesla Model S Plaid przyspieszenie do setki w 2 sekundy

Podaj dalej

Na terenie kompleksu fabryki w kalifornijskim Fremont, Elon Musk dokonał oficjalnej premiery nowej Tesli Model S Plaid. Pierwsze egzemplarze powędrowały do nowych nabywców, a youtuberzy mieli okazje nagrać szokujące wideo. Na wytyczonej trasie udostępniono możliwość sfilmowanie z wewnątrz jak pojazd przyspiesza do setki poniżej 2 sekund.

Elon Musk stworzył potwora!

Nowa Tesla Model S Plaid to najnowsze dzieło amerykańskiego producenta, które w wielu statystykach jest charakteryzowane, zaczynając od „naj”. Jednym z najsłynniejszych już atutów jest możliwość przyspieszenia do 60 mil/h, czyli około setki (dokładnie 97 km/h) w 1,99 sekundy. Ten absurdalny rezultat jest tak mało wiarygodny w produkcyjnym samochodzie, że postanowiono to sfilmować. Lepiej się czegoś przytrzymajcie!

Na nagraniu powyżej (od 1:46) widać jak niesamowicie zbiera się Tesla Model S Plaid. Prawdopodobnie nikt nie osiągnął deklarowanego przyspieszenia w czasie poniżej 2 sekund, ale to nie powinno dziwić. Podczas jazd demonstracyjnych w każdym egzemplarzu zasiadały 3-4 osoby, co stanowi istotny balast. Mimo to na nagraniu poniżej można zobaczyć, że mimo takiego obładowania, 60 mil/h uzyskane jest w 2 sekundy z haczkiem.

Jakie jeszcze liczby ma ta bestia?

Takie rezultaty nie są jednak dziełem przypadku. Nowa Tesla Model S Plaid posiada 3 silniki elektryczne i napęd na 4 koła. Przyjmują one zawrotne 1033 KM (760 kW), godne hipersamochodu, którym Model S nie jest. Mimo takich osiągów auto posiada 4 drzwi i możliwość wspólnego przejazdu nawet 7 osób. Ścigając się na 1/4 mili fabryczna specyfikacja pozwoli na uzyskanie czasu 9,23 sekundy przy 249 km/h.

Obecnie maksymalna prędkość to „tylko” 300 km/h, bowiem na katalogowe 322 km/h konieczne będzie jesienne dokupienie i wyprodukowanie nowych opon (obecnie są to Michelin Pilot Sport 4S – zobacz TUTAJ jak są obłędne!). Wspomniane liczby to m.in. zasługa niezwykle niskiego współczynnika oporu powietrza 0,208 Cd. Elon Musk zapewniał, że to obecnie najmniejsza wartość wśród samochodów produkcyjnych. To także samochód o niezwykle wysokim poziomie bezpieczeństwa.

Playstation 5 na kółkach

Skoro to samochód elektryczny warto wspomnieć o zasięgu 628 km (EPA) i możliwość naładowania się na 301 km w 15 minut. W przypadku „grzeczniejszej” wersji Model S Long Range zasięg wzrasta do 652 km, ale spadają osiągi sportowe. Z mocą 678 KM sprint do setki wydłuża się do 3,1 sek., więc biedy nie ma. Co ciekawe, masa własna super szybkiego Plaida to 2,16 tony, a zasięgowego LR 2,07 tony.

Elon Musk pokazał Teslę Model S Plaid

Jednak to co dziś przyciąga młodych ludzi do Tesli to przede wszystkim możliwości oprogramowania. Pomijając zdolności jazdy autonomicznej, Tesla Model S jest niczym wydajna konsola Playstation 5 na kołach. Na ekranach auta można zagrać w Cyberpunka 2077 w 60 klatkach na sekundę. O możliwości oglądania Netflixa wspominać chyba nie trzeba. Elon Musk opowiedział także o wiele więcej ciekawych rzeczy, a całą jego konferencję można odtworzyć poniżej.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News