Co to za przepisy? Jeśli mieszkasz w tych miastach, to za OC samochodu płacisz więcej niż w Warszawie!

Co to za przepisy? Jeśli mieszkasz w tych miastach, to za OC samochodu płacisz więcej niż w Warszawie!

Podaj dalej

Cena obowiązkowego ubezpieczenia OC samochodu jest uzależniona m.in. od parametrów auta, historii szkód kierowcy, a także jego miejsca zamieszkania. Mieszkańcom metropolii zależy nawet na przemeldowaniu się do mniejszych miast z nadzieją, że ich składka będzie niższa. Okazuje się jednak, że czasem można sobie tym jedynie zaszkodzić.

Wydawać by się mogło, że najwyższe ubezpieczenie samochodu od odpowiedzialności cywilnej zapłaci się w Warszawie. Jednak z zestawienia, które przygotowali analitycy systemu Yanosik wynika, że największe miasto w Polsce pod tym względem wcale nie jest takie drogie. Z wykresów opublikowanych przez dziennik.pl wynika, że „Warszafki” nie ma na na podium, a nawet pierwszej piątce. Trzeba jej szukać dopiero pod koniec top 10.

W jakich miastach jest najdroższe OC?

Statystyki wykazały, że średnio najwyższą składkę OC płaci się w mieście liczącym sobie niecałe 36 tys. mieszkańców! Liderem statystycznej drożyzny okazał się Sopot, gdzie średnio składka wynosi 1327 złotych. Pozostałe miasta aglomeracji trójmiejskiej także okupują czołówkę. W Gdyni średnia wypadła na poziomie 1263 złotych, a w Gdańsku 1179 złotych.

Miasta w Polsce z najwyższym OC
graf. Yanosik

Jednak Trójmiasto nie okupuje samodzielnie podium. Na trzecim miejscu znalazło się miasto z drugiego końca Polski, w który mieszka niecałe 80 tys. ludzi. Chodzi o Jelenią Górę, gdzie na OC średnio trzeba rocznie wydać 1208 złotych. Zaskoczeniem dla wielu osób może być też czwarta pozycja pomorskiego Słupska (90 tys. mieszkańców), gdzie wydaje się ok. 1196 złotych.

Gdzie są metropolie?

Dopiero za piątym Gdańskim rozpoczyna się klasyfikacja miast mających więcej niż pół miliona mieszkańców. Są to kolejno Wrocław, Poznań, Łódź i Warszawa, która znajduje się dopiero na 9. pozycji. Różnice między nimi są jednak dosyć małe, bowiem wynoszą kilka (4 zł między Łodzią a Warszawą) lub kilkanaście złotych. Czołową dziesiątkę uzupełnia za to Bielsko-Biała (170 tys. mieszkańców) ze średnią składką 1082 złote.

Co ciekawe, drugi pod względem liczby ludności Kraków nie znalazł się nawet w pierwszej dwudziestce! Tam średnio za OC płaci się poniżej tysiąca złotych. To są oczywiście statystyki, na które wpływa to, jakiego rodzaju samochody mają akurat mieszkańcy oraz jaka wygląda ich bezkolizyjność. Są to czynniki bardzo zmienne.

Które marki samochodów mają najwyższe OC?

Analitycy Yanosika przygotowali także ciekawe zestawienie marek, z którymi wiąże się najwyższe OC. Zestawienie otwierają Lexus (średnia składka 1167 zł), BMW (1159) i Jaguar (1057). Są to zatem marki oferujące sporo luksusu i sportowych możliwości.

Marki samochodów z najwyższym OC
graf. Yanosik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News