Brutalna noc na Białorusi. Policyjna ciężarówka staranowała protestujących po wyborach. Koszmarne nagrania

Brutalna noc na Białorusi. Policyjna ciężarówka staranowała protestujących po wyborach. Koszmarne nagrania

Podaj dalej

O godzinie 21:00 w stolicy Białorusi, Mińsku rozpoczęły się zamieszki. Wściekli obywatele walczą z policją po ogłoszeniu absurdalnych wyników sondażowych wyborów prezydenckich. Aleksandr Łukaszenka miał zwyciężyć z absurdalnym 80 proc. poparciem.

Milicja w Mińsku masowo zatrzymuje osoby posiadające białe wstążki, symbol sprzeciwu wobec obecnie panującego prezydenta. Tłumy niezadowolonych ludzi, którzy wierzyli w zwycięstwo mocno popieranej Swiatłany Cichanouskiej, są tak duże, że zmobilizowane zostało wojsko. W centrum stolicy praktycznie nie działa internet.

Ciężarówka starnowała ludzi

Dochodzi do bijatyk, jak na przykład tej na filmie powyżej. Gdy tylko dwóch protestujących wyszło przed szereg i dopadli do nich funkcjonariusze, natychmiast zaczęła się bitwa. Badacz białoruskiej polityk, Tadeusz Giczan doniósł o staranowaniu przez policyjną ciężarówkę protestujących. Sytuacja wymknęła się spod jej kontroli.

Gorąco jest także w innych rejonach kraju. Zaognia się sytuacja w Brześciu. Niespokojnie jest także pod ambasadą Białorusi w Warszawie, gdzie tłumy nie były w stanie oddać swojego głosu. Przez cały dzień wpuszczano tylko po jednej osobie. – Każdy nieoddany głos będzie przypisany wiadomo komu – mówiła w radiu RMF FM jedna z osób, które nie dostały się do lokalu wyborczego w Warszawie.

Gdzie jest Łukaszenka?

Kilka źródeł donosi, że dziś Aleksandr Łukaszenka zbiegł z Białorusi na pokładzie samolotu Bombardier Challenger 850. Rosyjski portal znak.com napisał, że 65-letni polityk, który rządzi krajem od 1994 r. uciekł do Turcji. W te doniesienia nie wierzy poprzednik Łukaszenki (głowa państwa jako przewodniczący Rady Najwyższej Białorusi w latach 1991-1994), Stanisłau Szuszkiewicz. – Łukaszenko nie jest typem dyktatora, który ucieknie – uznał 85-latek. – On prędzej użyje wojska przeciwko demonstrantom, niż odda władzę – dodał.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News