A jednak już w październiku! Kierowcy w Polsce muszą pilnie przyswoić te duże zmiany w przepisach. Potem będzie za późno

A jednak już w październiku! Kierowcy w Polsce muszą pilnie przyswoić te duże zmiany w przepisach. Potem będzie za późno

Duże zmiany dla kierowców mieszkających w blokach

Podaj dalej

Wczoraj polski rząd przyjął ważny dla wielu kierowców projekt nowelizacji przepisów. Będzie ona miłym zaskoczeniem zwłaszcza dla mieszkańców dużych blokowisk. Ucieszą się także ci, którzy już mają dość silników Diesla i benzynowych.

Bloki bez barier

Duże zmiany objęły tzw. ustawę o elektromobilności, która ma za zadanie ułatwić nabywanie i eksploatację pojazdów zeroemisyjnych. Jak podkreślono w Centrum Informacyjnym Rządu, jest to wyjście na przeciw oczekiwaniom społecznym. Jednym z nich jest fundamentalne ułatwienie dla mieszkańców blokowisk, którzy chcieliby mieć samochód elektryczny.

Będzie łatwiej o prywatną ładowarkę pod blokiem
fot. Andrey – stock.adobe.com

Zgodnie z projektem, do określonego poziomu mocy, sprawy o założenie prywatnego punktu ładowania połączonego z instalacją w bloku, kierowcy załatwią prościej. Wystarczy kontakt z odpowiednimi osobami w danej spółdzielni mieszkaniowej lub zarządcą, z pominięciem Urzędu Dozoru Technicznego. Ustawa określi dokładne przypadki, w których możliwe będzie wydanie decyzji odmownej. Konieczne będzie też szybkie rozstrzyganie wniosków.

Nowe przepisy dopłat i stref

Nabywanie samochodów elektrycznych jest dziś dotowane w ramach programu „Mój elektryk”. Projekt nowelizacji zakłada rozszerzenie systemu dopłat, aby obejmował także wejście w posiadanie auta na prąd poprzez leasing. To ukłon w stronę postulatu przedsiębiorców, dla których to najpopularniejsza forma użytkowania samochodów firmowych. Dzięki dyrektywie Unii Europejskiej, rząd będzie zobowiązany do promowania aut „ekologicznie czystych i energooszczędnych”.

Tankowanie wodoru

W tym gronie znajdą się też auta z paliwami alternatywnymi. Jest nim m.in. wodór, który zostanie uregulowany w celu intensywnej rozbudowy sieci tankowania. Oczekuje się, że wodór zdominuje niektóre gałęzie transportu, zwłaszcza dużych ciężarówek. Ustawa zapewni też elastyczność w zakresie tworzenia przepisów dla stref czystego transportu. Nowe przepisy wejdą w życie 14 dni po ogłoszeniu ich w Dzienniku Ustaw.

Przeczytaj również