93-letni Sobiesław Zasada wystąpił w reklamie Porsche! Po 55 latach stworzono jedyny taki legendarny egzemplarz 911 [WIDEO]

93-letni Sobiesław Zasada wystąpił w reklamie Porsche! Po 55 latach stworzono jedyny taki legendarny egzemplarz 911 [WIDEO]

Porsche 911 Dakar / Sobiesław Zasada

Podaj dalej

Rusza kampania reklamowa Porsche w Polsce, której głównym bohaterem jest samochód wyprodukowany w zaledwie jednym egzemplarzu. Porsche 911 Dakar RED58 Special to hołd dla Sobiesława Zasady i Marka Wachowskiego oraz ich znakomitego występu w morderczym rajdzie London-Sydney Marathon w 1968 r.

55 lat temu dwójka polskich rajdowców dokonała rzeczy wielkiej – pokonali trasę z Londynu do Sydney przygotowanym przez fabrykę w Stuttgarcie krwawo-pomarańczowym 911. Choć zajęli gorzkie dla każdego sportowca czwarte miejsce, ich wyczyn był niezwykły. Pierwszą część rajdu przejechali „na ślepo”, bo problemy z wizami i walutami uniemożliwiły im wcześniejsze zapoznanie się z trasą. Za to na odcinku na antypodach zdeklasowali rywali i obwołano ich bohaterami Australii.

Porsche 911 Dakar / Sobiesław Zasada
fot. Porsche

Nowe Porsche 911 przywołuje wspomnienia

Ponad pięć dekad później Porsche złożyło im hołd specjalnie przygotowanym w tym celu modelem Porsche 911 Dakar. Wyprodukowano go w ramach programu One-Off Sonderwunsch. Co roku powstają maksymalnie trzy tego typu auta na świecie. TEn samochód ma jak najdokładniej odzwierciedlać auto, którym Zasada i Wachowski podbijali australijski interior. Polakierowane jest więc ręcznie na kolor Blood Orange. Również ręcznie naniesiono numer startowy 58 na drzwiach i napis Poland na pokrywie silnika.

O rajdowej przeszłości przypominają ucha holownicze w kolorze żółtym, klatka bezpieczeństwa oraz w pełni kubełkowe, sportowe fotele z pepitą oraz zagłówkami ze specjalnym haftem. Do dawnych czasów nawiązują też lakierowane oznaczenia modelu i marki w kolorze złotym. Z charakterem są także reflektory przednie z całkowicie chromowanym wykończeniem. Felgi i klamki drzwi polakierowano na kolor Brilliant Silver. Wisienką na torcie jest spersonalizowana, chromowana plakietka RED58 na słupkach B z autografem Sobiesława Zasady. Podpis legendarnego polskiego rajdowca wytłoczono też na pokrywie schowka w konsoli środkowej.

Porsche 911 Dakar / Sobiesław Zasada
fot. Porsche

W sumie Porsche 911 Dakar RED58 Special ma ponad pół setki indywidualnych opcji. W tym personalizowane dywaniki podłogowe z indywidualną grafiką na skórzanej wstawce – London-Sydney Marathon, krzyżowe przeszycia czarnej, skórzanej tapicerki, a nawet zatyczki wentyli w oponach z numerem 58.

Wyjątkowy klip

Teraz ten wyjątkowy pojazd jest głównym bohaterem kampanii reklamowej, która rusza właśnie w Polsce. Hasło „W stronę marzeń” przyświeca nie tylko klipowi wideo, który prezentowany będzie w stacjach telewizyjnych. Dotyczy też reklam w prasie papierowej i digitalu, dla których zorganizowano specjalną sesję zdjęciową na Pustyni Błędowskiej. Kampanię przygotowała agencja DDB Warszawa, za realizację w mediach odpowiada PHD Media Direction.

Kampania potrwa do połowy października.

Źródło: Porsche

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News