Możesz dostać 600 zł mandatu za jazdę na rowerze, który jednak nie jest rowerem

Możesz dostać 600 zł mandatu za jazdę na rowerze, który jednak nie jest rowerem

Możesz dostać 600 zł mandatu za jazdę na rowerze, który jednak nie jest rowerem

Podaj dalej

To, że Polska jest krajem absurdów wiemy od dawna. A skoro wiosna już w pełni to pora na kolejny z nich. Tym razem rowerowy, a właściwie nierowerowy?

Elektryczne rowery stały się absolutnym hitem wśród fanów dwóch kółek. Sęk w tym, że w świetle polskich przepisów nie każdy elektryczny rower jest rowerem. Mało tego, na niektóre pojazdy z tej grupy potrzebne są uprawnienia, za których brak możemy otrzymać mandat wysokości 500 zł. W dodatku, jeśli takim „nie rowerem” jedziemy po ścieżce przeznaczonej dla rowerzystów, to funkcjonariusz doliczy nam kolejne 100 zł mandatu. Dlaczego?

Aby zrozumieć problem, musimy cofnąć się do 2011 roku, w którym powstała aktualnie obowiązująca definicja roweru. Znajdziemy tam informację, że jego silnik może być zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V, a znamionowa moc nie może przekraczać 250 W. Co więcej, ma ona stopniowo się zmniejszać i spaść do zera po przekroczeniu 25 km/h.

I faktycznie na rynku jest całe mnóstwo rowerów, których motory mają wspomagać kierowcę, a nie go w pełni zastępować. Po osiągnięciu prędkości 25 km/h rowerzysta jest zdany już wyłącznie na siłę własnych mięśni. Problem pojawia się w momencie, w którym parametry elektrycznego roweru pozwalają mu na znacznie więcej.

Trochę za szybko

Przeglądając ogłoszenia, szybko znajdziemy oferty, w których sprzedawca chwali się, że dany rower osiąga prędkość 45 km/h. Niestety na taki pojazd, bo rowerem go już nazwać nie możemy, musimy posiadać odpowiednie uprawnienia. W świetle przepisów mamy już do czynienia z motorowerem. Przypomnijmy, że tylko osoby, które osiągnęły pełnoletność przed rokiem 2013, mogą poruszać się takimi pojazdami bez dodatkowych uprawnień.

Podsumowując – jeśli planujecie zakup elektrycznego roweru dla siebie lub kogoś ze swoich bliskich, sprawdźcie dokładnie najpierw jego parametry. W tym przypadku im szybszy nie znaczy lepszy. Warto także wybrać model, który ma automatyczną blokadę wyłączającą silnik przy 25 km/h. Chyba byście nie chcieli, żeby teściowa zgarnęła 600 zł mandatu, jadąc do sklepu po bułki?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News