Montaż klimatyzacji w samochodzie - najważniejsze zasady

Montaż klimatyzacji w samochodzie - najważniejsze zasady

Montaż klimatyzacji w samochodzie – najważniejsze zasady

Podaj dalej

Klimatyzacja poprawia komfort jazdy zarówno kierowcy, jak i pasażerów. Jak działa i jak ją zamontować w aucie? O tym poniżej.

Głównym zadaniem układu klimatyzacyjnego jest podtrzymanie odpowiednich parametrów powietrza dostosowanych do potrzeb – schładza gorące powietrze w upalne dni oraz je osusza, zapobiegając zaparowywaniu od wewnątrz szyb samochodu.

Elementy układu klimatyzacji i jej działanie

Układ ten składa się z kompresora napędzanego silnikiem samochodu, chłodnicy klimatyzacyjnej, parownika, który jest zamontowany w systemie nawiewu, filtra osuszającego, zaworu rozprężnego, akumulatora ciśnieniowego, a także przewodów łączących poszczególne części w jeden układ. Klimatyzacja samochodowa działa na tej samej zasadzie co inne systemy chłodzenia, m.in. nasze domowe lodówki. We wnętrzu układu krąży czynnik chłodniczy, który jest sprężany w kompresorze, a następnie ulega rozprężeniu w parowniku, pobierając ciepło z otoczenia, a tym samym schładzając i osuszając powietrze nawiewane do kabiny kierowcy. Układ również napełniany jest olejem, który smaruje kompresor od wewnątrz oraz konserwuje uszczelnienia wszystkich części.

Montaż klimatyzacji w samochodzie

Obecnie wielu producentów aut oferuje klimatyzacje w samochodzie już w standardzie. Dlatego kupując nowe auto, nie musisz się martwić jej instalowaniem. Pamiętaj jednak o jej okresowych przeglądach w wyspecjalizowanych w tej dziedzinie warsztatach samochodowych.

W samochodach niewyposażonych fabrycznie w klimatyzację możliwe jest jej zamontowanie. Należy jednak pamiętać, że nie we wszystkich pojazdach jest to możliwe, ponieważ do wielu starszych modeli aut nie są produkowane układy klimatyzacyjne.

Ponadto konkretny model samochodu może nie mieć możliwości zamontowania podzespołów klimatyzacji z powodu braku miejsca oraz odpowiednich uchwytów, otworów itp.

Koszt zamontowania klimatyzacji w naszym aucie uzależniony jest od jego marki, typu silnika, rocznika itp. Generalnie stosuje się części i zestawy dedykowane do montażu w danym modelu samochodu. Można też zamontować sprawną używaną klimatyzację, dostosowaną do danej marki auta. Jednakże nie zaleca się kupowania jej na giełdach lub złomowiskach oraz w miejscach gdzie nie mamy możliwości sprawdzenia działania poszczególnych podzespołów.

Montażem klimatyzacji zajmują się firmy specjalizujące się w tego typu usługach. Instalacja tego urządzenia wymaga wiedzy z zakresu nie tylko mechaniki samochodowej, ale też chłodnictwa i elektryki. Dlatego lepiej nie wykonuj tych prac na własną rękę.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News