Znasz te znaki? Od teraz lepiej wiedzieć co oznaczają!

Znasz te znaki? Od teraz lepiej wiedzieć co oznaczają!

znaki

Podaj dalej

Nadchodząca zima nie pozostawia złudzeń co do nadchodzącej pogody. Zapowiadane opady śniegu, deszczu, co gorsza tego marznącego oraz temperatury bliskie zera przez całą dobę wystąpią w znacznej części Polski. Te czynniki powinny skupiać uwagę kierowców na znaki A-15 oraz A-32.

Znaki A-15

znaki a-15

Opisywany znak nie świadczy w żaden sposób o śliskiej trasie, która wynikałaby z opadów śniegu lub deszczu. Różnica w rodzaju nawierzchni, występujące zawilgocenia drogi lub nieusunięte powypadkowe plamy – tak wyglądają kwestie obligujące zarządców dróg do umieszczenia takiego znaku. Mimo wszystko, to właśnie jesienna i wczesnozimowa wilgoć, również osiadająca na jezdni stanowi aktualnie najważniejszy czynnik.  Warto zatem zwracać uwagę na ten znak, obserwować nawierzchnię, oraz całą przestrzeń dookoła, wraz z innymi uczestnikami ruchu. Nie można także zapomnieć o podstawach. Zmniejszenie prędkości, większy dystans od pojazdu z przodu oraz jak najmniejsza ilość gwałtownych ruchów kierownicą i hamowań. Takie zachowania zdecydowanie obniżą szansę na wystąpienie nieprzyjemnego zdarzenia.

Istotna jest także odległość od znaku do rozpoczęcia takiego miejsca. Zgodnie z przepisami zawartymi w treści rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych , na drogach, na których obowiązuje ograniczenie prędkości do 60 km/h,  odległość ta wynosi do 100 metrów, oraz dystans wynosić powinien od 150 do 300 metrów w przypadku wyższej prędkości dopuszczalnej.

Znak A-32

znaki a-32

Znak pionowy w postaci A-32 ostrzega kierowców o podwyższonym ryzyku oszronionej nawierzchni. Oczywiście mijając ten znak, szczególnie o poranku lub w nocy przy aktualnej pogodzie, warto zachować ostrożność. Najczęściej oznakowanie to można zobaczyć przed wjazdem na wiadukt lub most, gdzie występuje znacznie wyższa możliwość na wystąpienie zjawisk takich jak oszronienie jezdni lub gołoledź. Innymi popularnymi miejscami, na które szczególnie należy zwrócić uwagę, są okolice tras biegnących w pobliżu jezior czy też rzek.

Znaki i mandat

mandat policja znaki

Znaki same w sobie stanowią ostrzeżenie, nie wynikają z nich żadne obowiązki, poza oczywiście zachowaniem ostrożności. W rzeczywistości, w związku z samym znakiem drogowym nie można otrzymać mandatu. Jak łatwo się domyślić nie istnieją procedury ani urządzenia do pomiaru zachowanej ostrożności. Jedynym powiązaniem mandatu z omawianymi znakami może być wypadek na oznaczonym fragmencie drogi i jego następstwa.

Sprawdź także

Nowy dodatek i obniżka cen! Rząd przyjął wczoraj bardzo ważny projekt!

Opłata 6000 tysięcy złotych rocznie, żeby samochód przyspieszał?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News