Zmiany dla kierowców! Nowe przepisy związane z prawem jazdy

Zmiany dla kierowców! Nowe przepisy związane z prawem jazdy

Zmiany dla kierowców! Nowe przepisy związane z prawem jazdy

Podaj dalej

Zmiany w przepisach są w fazie projektowej, jednak nie można wykluczyć, że wkrótce ujrzą światło dzienne. W zasadzie można stwierdzić, że stanowią one wycofanie się z wcześniejszych założeń poprzez przywrócenie pewnej bardzo ważnej dla kierowców funkcji związanej z prawem jazdy, a raczej jego odzyskaniem. Oto dotychczasowe wieści z projektu.

Nowe przepisy

policja zmiany

Od 17 września zaczął obowiązywać nowy taryfikator mandatów i punktów karnych, a także zasada recydywy. Powyższe kwestie stanowią znaczące zaostrzenie prawa drogowego, mające na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu. Od tej pory można podczas jednorazowej kontroli dostać nawet 15 punktów karnych. Warto zatem wyróżnić chociaż część wykroczeń, za które możemy zostać ukarani najwyższą wartością punktów karnych:

  • kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu, a także narkotyków
  • wyprzedzanie na pasach lub przed nimi
  • przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 71 km/h
  • niezatrzymanie się do kontroli drogowej
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu
  • niezastosowanie się do sygnałów kierującego ruchem
  • niezastosowanie się do sygnałów świetlnych
  • nieudzielenie pomocy poszkodowanym w wypadku
  • spowodowanie wypadku, zagrożenia lub bezpośredniego niebezpieczeństwa w ruchu

W tym przypadku warto przypomnieć, że górna granica oznaczająca utratę dokumentu jakim jest prawo jazdy wynosi aktualnie 24 punkty. Można zatem łatwo policzyć, że wystarczą dwa poważniejsze wykroczenia i możemy pożegnać się z naszym uprawnieniem. Dodatkowo zmianami objęto także kwestię czasu potrzebnego do wyzerowania punktów. Do września bieżącego roku okres ten wynosił rok natomiast aktualnie są to już 2 lata liczone od opłaty mandatu. Wśród zmian doszło także do likwidacji specjalnych kursów dla kierowców, dzięki którym możliwe było zmniejszenie posiadanej ilości punktów karnych.

Propozycja zmiany w przepisach

zmiany

W projekcie, który możemy znaleźć na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiły się ciekawe propozycje. Wbrew wcześniejszym zmianom, miałyby pojawić się kursy reedukacyjne, które pozwoliłyby na usunięcie zgromadzonych punktów karnych. We wstępnej wersji dokumenty możemy znaleźć informacje o tym, że taki kurs miałby trwać 21 godzin oraz kosztować do 500 złotych. Zajęcia miałyby odbywać się przez trzy dni, w trakcie których ustalone miałyby być bloki zajęciowe trwające po 45 minut. Jak można się zatem domyślać, wpływy pochodzące w przeszłości z takich zajęć przynosiły całkiem niezłe zyski, których obecnie po prostu brakuje. Z perspektywy obiektywnego zdania obywatela można uznać takie ruchy za nieco niezrozumiałe. Tak częste zmiany dotyczące tego samego zakresu przepisów mogą spowodować całkiem znaczne zamieszanie.

Sprawdź także

Nowe przepisy od 5 grudnia! Trzeba się z nimi pilnie zapoznać!

Znasz te znaki? Od teraz lepiej wiedzieć co oznaczają!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News