Zimowe obowiązki wracają! Każdy musi o nich pamiętać!

Zimowe obowiązki wracają! Każdy musi o nich pamiętać!

zimowe

Podaj dalej

Zimowe obowiązujące prawo nieco różni się od tego z pozostałej części roku. O tych kwestiach musi pamiętać każdy.

Prognoza pogody na najbliższy czas

zimowe

W zasadzie wszystkie prognozy pogody są zgodne. W dużej części kraju powinniśmy spodziewać się znacznego ochłodzenia i opadów zarówno marznącego deszczu jak i śniegu.

Zimowe obowiązki kierowców

zimowe

Przepisy już każdego dnia zobowiązują kierowców do pamiętania o wielu kwestiach. Niestety nadchodząca pora przysporzy tej grupie jeszcze więcej zmartwień, jednak znajduje to swoje uzasadnienie w bezpieczeństwie.

Do najczęściej spotykanych kar związanych z zimą należą przede wszystkim:

  • niewłaściwe odśnieżenie pojazdu (w szczególności szyb, dachu oraz tablic rejestracyjnych)
  • spowodowanie sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu
  • za długi postój w uruchomionym samochodzie
  • pozostawienie pracującego pojazdu

Jednym z najważniejszych punktów porannej rutyny kierowców jest oczywiście oczyszczanie samochodu. Wiąże się to zarówno z usunięciem zalegającego lodu jak i śniegu. Brak dbałości o dobrą widoczność, zakryte tablice rejestracyjne, zakryte oświetlenie, czy też spadający w trakcie jazdy śnieg. Wszystkie te elementy stanowią podstawę do wystawienia mandatu w wysokości nawet 500 złotych za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa.

Kierowcy bardzo często także lekceważą przepis zakazujący opuszczania pojazdu, gdy ten jest uruchomiony. Mowa tutaj o odśnieżaniu przy jednoczesnym nagrzewaniu samochodu. Ta kwestia wiąże się z mandatem w wysokości 100 złotych oraz nawet 300 złotych w przypadku, gdy funkcjonariusz uzna, że długim postojem z włączonym silnikiem powodujemy nadmierną emisję spalin.

Zimowe obowiązki właścicieli nieruchomości

zimowe odśnieżanie

Obowiązki zimą wykraczają jednak poza te dotyczące kierowców. Właściciele określonych posesji także mają do wykonania w tym okresie przymusowe czynności. Pierwszą kwestią jest utrzymanie w odpowiednim stanie dachu budynku. Za tą kwestię jest odpowiedzialny właściciel lub zarządca. Należy koniecznie usunąć zalegający śnieg oraz powstałe sople, aby nie zagrażały bezpieczeństwu przechodniów i samochodów.

Innym obowiązkiem jest także utrzymanie odśnieżonego chodnika. Zachodzi on tylko w przypadku, gdy nieruchomość znajduje się bezpośrednio przy chodniku, jednak należy o tym pamiętać. Za tę kwestie również jest odpowiedzialny właściciel. Jest to o tyle ważna sprawa, że w przypadku, gdy na takim fragmencie chodnika, którego nie odśnieżyliśmy ktoś na przykład się przewróci i zrobi sobie krzywdę, to my poniesiemy odpowiedzialność odszkodowawczą. Ponadto policja może na nas nałożyć grzywnę w wysokości do 1500 złotych.

Z powodu tych kwestii, zimowymi warunkami z reguły dorośli są mniej podekscytowani niż dzieci. Trzeba jednak pamiętać o swoich obowiązkach, aby uniknąć ewentualnych kłopotów.

Sprawdź także

PGG ostrzega! Wszyscy chętni na zakup węgla muszą uważać!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News