Zaparowana szyba? Problem i mandat

Zaparowana szyba? Problem i mandat

Zaparowana szyba? Problem i mandat

Podaj dalej

Jesienna i zimowa aura często sprawia, że kwestia bezpieczeństwa jaką jest widoczność, jest mocno ograniczona. Znaczna wilgotność powietrza, odpowiedzialna za zaparowane szyby nie musi być nieprzyjemną codziennością. Jak ograniczyć parowanie i o czym pamiętać?

Czyste szyby

Oczywiście pierwszą czynnością do wykonania jest oczyszczenie szyb od wewnątrz. Osadzający się na nich brud i tłuszcz w znacznym stopniu przyspiesza parowanie. Proste mycie, a następnie osuszenie szkła czystą szmatką lub ręcznikiem papierowym pozwoli zredukować ryzyko zaparowania w trakcie jazdy.

Ogrzanie wnętrza

klimatyzacja czynnik chlodzacy

Jednym ze sposobów jest zwiększenie temperatury przy użyciu ogrzewania samochodowego. W ten sposób doprowadzimy do odparowania wody z całego samochodu, pozbywając się elementu, który doprowadza do parowania.

 Wyposażenie wnętrza

Warto również pamiętać, że znaczną część wody wnosimy do pojazdu samodzielnie. Jesienią i zima warto więc wymienić dywaniki na gumowe. Wilgoć z naszych butów i ubrań przedostaje się do tapicerki oraz wszelkich zabrudzeń, które się w niej znajdują, więc pamiętajmy o regularnym czyszczeniu i odkurzaniu. Pozwoli to zredukować przechowywanie wilgoci, a co za tym idzie, parowanie szyb.

Filtr kabinowy i nagrzewnica

diesel filtr powietrze

W starym, zaniedbanym filtrze również można znaleźć przyczynę parowania szyb. Jeśli w jego przestrzeni zacznie zbierać się brud kumulujący wilgoć, będzie on wdmuchiwał wilgotne powietrze do wnętrza, powodując tym samym parowanie. Rzadką, lecz możliwą awarią jest problem z radiatorem i nagrzewnicą. Problem w tym układzie polega na skraplającym się płynie chłodniczym, który następnie przedostając się do wnętrza auta powoduje zawilgocenie.

 

Odpowiednie preparaty

diesel zaparowana szyba

Poza powyższymi sposobami można sięgnąć po specjalne środki czystości. W wielu miejscach możemy znaleźć płyny do mycia szyb z funkcją zapobiegającą parowaniu. Proste umycie od wewnętrznej strony da bardzo szybkie efekty.

 

Mandat za zaparowane szyby?

W świetle przepisów kierowca ma obowiązek zapewnienia sobie dobrej widoczności. Jeśli nie spełni tej powinności grozi mu mandat nawet do 500zł. Jednak w przypadku, gdy nie zadbamy o tak ważny czynnik bezpieczeństwa i doprowadzimy do wypadku, możemy spodziewać się nawet skierowania sprawy do sądu, a co za tym idzie, znacznie poważniejszych konsekwencji.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News