Zaczęło padać? Pamiętaj o tych kwestiach!

Zaczęło padać? Pamiętaj o tych kwestiach!

Zaczęło padać? Pamiętaj o tych kwestiach!

Podaj dalej

Jesienna aura bardzo często przyczynia się do zwiększonej ilości wypadków. Wilgotna nawierzchnia, szczególnie na początku opadów potrafi być wyjątkowo zdradliwa. Warto pamiętać o kilku kwestiach dla zachowania bezpieczeństwa.

jesien samochod kierowca

Okres wakacyjny jest już za nami, ale nie zmienia to faktu, że wiele osób codziennie przemieszcza się samochodami. Nadchodząca jesień z reguły przynosi zwiększoną ilość opadów i pochmurnych dni. Oczywiście zmiana pogody nie jest powodem do zaprzestania jazdy, ale jest kilka zasad, o których warto pamiętać.

Pada? Zwolnij

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, by zdjąć nogę z gazu, gdy zaczyna padać. To właśnie nadmierna prędkość jest głównym powodem wypadków przy niesprzyjających warunkach pogodowych.

Zdradliwe kałuże

kiedy deszcz

Pierwszą kwestią jest unikanie kałuży, przy której stoją ludzie. Jeśli takiemu zachowaniu przyjrzy się policja, możemy zostać ukarani mandatem nawet do 500 złotych. Poza tym, pod pozornie małą kałużą możemy napotkać niemałą wyrwę w asfalcie, mogącą zniszczyć oponę, felgę lub inny element zawieszenia.

Widoczność to podstawa

wycieraczki
adobe stock

We wcześniejszym artykule wspominaliśmy o problemie z parującymi szybami (jak poradzić sobie z zaparowanymi szybami?). Poza rozwiązaniem tego problemu, należy pamiętać o dobrych wycieraczkach. Prawidłowo funkcjonująca wycieraczka będzie skutecznie usuwać padającą na szybę wodę, zapewniając tym samym dobrą widoczność i spokojną jazdę. Oczywiście nie ma reguły co do częstotliwości wymiany tego elementu. Producenci zalecają wymianę co pół roku, na początku jesieni oraz wiosny, tłumacząc zużycie wpływem warunków atmosferycznych.

Aquaplaning? Wyjaśniamy

opady deszczu

O aquaplaningu mówimy, gdy opony zostają dosłownie zapchane wodą i nie mają możliwości swobodnego odprowadzenia jej poza swoją powierzchnię. Takie zdarzenie może spowodować redukcję powierzchni styku pomiędzy gumą a nawierzchnią, w efekcie doprowadzając do poślizgu. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia takiego zjawiska przede wszystkim trzeba zadbać o porządne opony. Dobry stan ogumienia w znacznej mierze może zmniejszyć szanse na taki wypadek. Poza tym warto unikać nagłego przyspieszania, hamowania, a także skręcania.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News