Wyposażenie obowiązkowe samochodu. Co trzeba, a co warto mieć?

Wyposażenie obowiązkowe samochodu. Co trzeba, a co warto mieć?

trójkąt ostrzegawczy wyposażenie

Podaj dalej

Wyposażenie obowiązkowe samochodu to podstawowa lista przedmiotów, które zgodnie z przepisami musimy zawsze wozić ze sobą. Jakie rzeczy musimy mieć w samochodzie, a jakie po prostu warto mieć?

Wyposażenie obowiązkowe

trójkąt ostrzegawczy wyposażenie
pixabay

W Polsce do obowiązkowych przedmiotów należy zaliczyć przede wszystkim trzy elementy:

– gaśnica, która musi być sprawna, a także powinna znajdować się w miejscu łatwo dostępnym oraz posiadać ważny okres legalizacji i gwarancji.

– Trójkąt ostrzegawczy, który pozwoli nam na ostrzeżenie innych uczestników ruchu o potencjalnym niebezpieczeństwie w razie wypadku lub awarii samochodu. Warto także dodać, że taki trójkąt ostrzegawczy powinien mieć aktualną homologację.

W przypadku, gdy podczas kontroli okaże się, że nie posiadamy tych rzeczy, musimy liczyć się z mandatem, który może wynieść od 20 do 500 złotych.

Ostatnim elementem, który może poniekąd zaskoczyć swoją oczywistością są tablice rejestracyjne. Oczywiście muszą one być odpowiednio umieszczone, oświetlone oraz czyste i czytelne, tak aby w łatwy sposób pozwolić na identyfikację pojazdu.

 

Wyposażenie, które po prostu warto mieć

apteczka wyposażenie
pixabay

Wyruszając samochodem w jakąkolwiek podróż, musimy mieć na uwadze, że może wydarzyć się wiele nieprzewidywalnych sytuacji. Warto zatem przemyśleć co w konkretnym przypadku może nam się po prostu przydać. Przede wszystkim warto pomyśleć o bezpieczeństwie. Dlatego mimo, że nie są obowiązkowe, warto zakupić apteczkę oraz kamizelkę odblaskową. Dzięki temu być może, gdy spotkamy ranną osobę, będziemy w stanie udzielić jej niezbędnej pomocy oraz nawet uratować życie. Kamizelka odblaskowa zdecydowanie zwiększa naszą widoczność dla innych uczestników ruchu, którzy będą mieli zdecydowanie bardziej komfortową możliwość ominięcia nas w trakcie chociażby udzielania takiej pomocy.

Niestety, ale należy także brać pod uwagę fakt, że to nam może przytrafić się wypadek. Wtedy warto mieć pod ręką młotek do szyb oraz nóż do pasów. Często można spotkać narzędzie, które łączy w sobie te dwa zastosowania. W niektórych przypadkach może on naprawdę ułatwić wydostanie się z uszkodzonego pojazdu. Jeśli planujemy chociażby zimowy wyjazd w góry, warto zaopatrzyć się w łańcuchy na koła, które w trudnej sytuacji mogą pozwolić nam ruszyć z miejsca.

 

Warto także wspomnieć, że nie wszystkie kraje mają wspólne regulacje prawne odnośnie obowiązkowego wyposażenia. Przykładowo poruszając się po niemieckich drogach musimy pamiętać także o obowiązkowej apteczce. W Hiszpanii o kole zapasowym oraz narzędziach do jego wymiany. Należy zatem przed każdą podróżą do innego kraju zapoznać się z listą przedmiotów, które musimy mieć przy sobie, aby uniknąć nieprzyjemnego zaskoczenia.

Sprawdź także

Pierwszeństwo zawsze takie proste? Na te przypadki trzeba uważać

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News