Wyposażenie obowiązkowe? Jego brak to nawet 500 zł mandatu!

Wyposażenie obowiązkowe? Jego brak to nawet 500 zł mandatu!

Wyposażenie obowiązkowe? Jego brak to nawet 500 zł mandatu!

Podaj dalej

Chłodniejsze wrześniowe dni i wieczory wciąż cieszą słońcem. Pogoda jeszcze nie zwiastuje zakończenia sezonu rowerowego. O tym wyposażeniu koniecznie pamiętajcie przed wyruszeniem w trasę.

Wprawdzie polskie przepisy nie stawiają wymogów dotyczących ubrań rowerzystów, jednak jest kilka faktów wartych uwagi. Mimo powszechnego przekonania, kask nie jest obowiązkowym elementem rowerzysty, w zasadzie kwestia wyposażenia samego prowadzącego rower nie została ujęta w przepisach. Warto jednak rozważyć założenie kasku, nawet na krótki odcinek. Upadek, czy też wypadek, nawet przy niskiej prędkości może spowodować poważny uraz głowy.

rowerzysci mandaty tablica d
Twitter/Simon Warren

Nawet 500 zł mandatu, za co?

Odmiennie od kwestii samego rowerzysty wygląda kwestia roweru. Przepisy klarownie punktują wyposażenie naszego „pojazdu”. Za brak poszczególnych elementów przewidziane zostały kary i to całkiem dotkliwe. Najgorszy scenariusz to nawet 500 złotych. Zakładając, że wciąż chodzi tylko o rower, kara taka wydaje się bardzo wysoka, wynika ona jednak ze względów bezpieczeństwa. Perspektywa otrzymania tak wysokiego mandatu ma na celu zachętę do dbania o pojazd. Na szczęście, większość nie powinna obawiać się, aż tak wysokiej stawki taryfikatora. Dzięki dość szerokim widełkom, istnieje duże prawdopodobieństwo, że żaden funkcjonariusz nie wyciągnie bloczka z mandatami za rozkręcony dzwonek. Również poza skrajnymi przypadkami zagrażającym bezpieczeństwu, nawet poważne uszkodzenie samego roweru powinno zakończyć się niskim mandatem.

O czym musi pamiętać każdy rowerzysta? Wyposażenie obowiązkowe.

rower na rowerze kobieta mandat
fot. pixabay

Zgodnie z przepisami, każdy jednoślad poruszający się po drogach publicznych musi posiadać:

  • Przynajmniej jedno światło pozycyjne czerwone
  • Przynajmniej jeden skutecznie działający hamulec
  • Przynajmniej jedno światło pozycyjne białe lub żółte z przodu
  • Przynajmniej jedno światło odblaskowe czerwone z tyłu
  • Sygnał dźwiękowy o nieprzeraźliwym dźwięku

W przypadku gdy poruszamy się rowerem tylko za dnia, przepisy stanowią, że nie musimy posiadać dodatkowego oświetlenia. W przypadku gdy stworzymy zagrożenie wynikające z braku wyposażenia w nocy, mandat może wynieść nawet 500 złotych.

Przydatne wyposażenie dodatkowe?

W tej kwestii warto zaopatrzyć się w, chociażby uchwyt do telefonu na kierownicę. Możliwość bieżącej nawigacji lub brak konieczności trzymania telefonu w rękach zdecydowanie poprawi panowanie nad pojazdem. Innym elementem jest torba z uchwytem do ramy. Ten element może posłużyć jako istotny schowek. Wybierając się na wycieczkę, warto pamiętać, że podstawowy zestaw kluczy czy też mała apteczka mogą okazać się niezwykle przydatne. Innym przedmiotem mogą być odblaski. Należy zawsze mieć pod uwagą kwestię bezpieczeństwa. Więcej odblasków to widoczny rowerzysta. W ten sposób możemy uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji.

 

 

 

 

 

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News