Wypadek samochodowy? Co na to prawo?

Wypadek samochodowy? Co na to prawo?

polisa oc ubezpieczenie mandat kara zmiana przepisów wypadek policja

Podaj dalej

Wypadek samochodowy niestety może przydarzyć się każdemu. Niezależnie od tego kto zawinił, a kto jest osobą poszkodowaną powinniśmy znać podstawy zachowania w takie sytuacji. Jakie mamy możliwości, a jakie są nasze określone obowiązki? Te kwestie także zostały odpowiednio uregulowane w przepisach. 

Wypadek z ofiarami

polisa oc ubezpieczenie mandat kara zmiana przepisów wypadek
fot. pixabay

W przypadku, gdy dojdzie do wypadku, w którym ktoś został ranny lub zginął, mamy obowiązek wezwać na miejsce odpowiednie służby, w tym także policję. Oczywiście taka regulacja jest w pełni uzasadniona. W takiej sytuacji funkcjonariusze policji będą mogli dokładnie zbadać miejsce zdarzenia, zbadać jego przyczyny oraz podjąć dalsze kroki. 

Wypadek i brak porozumienia pomiędzy kierowcami

W przypadku, gdy doszło do wypadku, w którym nikt nie ucierpiał, ale sprawca nie chce przyznać się do winy, także możemy wezwać funkcjonariuszy, którzy stwierdzą kto faktycznie zawinił oraz stworzą specjalną notatkę, która z pewnością będzie pomocna w późniejszym uzyskiwaniu odszkodowania. 

Inne okoliczności

trójkąt ostrzegawczy odblaskowy wypadek
pixabay

Przewidziano także, że w przypadku, gdy mamy podejrzenia, że uczestnik takiego zdarzenia jest pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, także należy wezwać policję. Taka osoba może wręcz usilnie nalegać na to, aby się dogadać. Warto jednak zweryfikować takie podejrzenia. Niestety, ale osoba prowadząca pojazd w stanie nietrzeźwości stanowi naprawdę duże zagrożenie dla bezpieczeństwa każdego uczestnika ruchu.

W przypadku, gdy nie ma osób rannych lub zabitych powinniśmy niezwłocznie usunąć pojazdy z drogi, tak aby nie doprowadzały do tamowania ruchu. Jeśli jednak ktoś został ranny lub zmarł w wyniku wypadku, absolutnie nie wolno nam zmieniać położenia pojazdów. Dzięki temu policja będzie mogła dokładnie zbadać miejsce zdarzenia i precyzyjnie określić jego okoliczności.

Warto przypomnieć także obowiązek ustawienia trójkąta odblaskowego, który jest obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu w Polsce. Na autostradzie i drodze ekspresowej zawsze w przypadku wypadku lub awarii musimy ustawić trójkąt 100 metrów od pojazdu. Poza terenem zabudowanym , taki trójkąt należy rozłożyć od 30 do 50 metrów od pojazdu.

Oświadczenie sprawcy

W przypadku, gdy doszło do kolizji, sprawca przyznaje się do winy oraz nie ma żadnych pobocznych zastrzeżeń, można rozwiązać sprawę bez udziału policji. Na taką okoliczność warto spisać odpowiednie oświadczenie, które następnie może okazać się bardzo pomocne w kwestiach związanych z ubezpieczeniem. Takie oświadczenie jest dostępne w wielu miejscach, jednak w przypadku, gdy nie posiadamy druku, można także spisać je odręcznie. Warto jednak pamiętać, aby zawierało ono najważniejsze informacje, takie jak chociażby data, miejsce, dane pojazdów, dane osobowe uczestników, opis zdarzenia, czy też numery polis ubezpieczeniowych. Niestety, ale takie zdarzenie może przydarzyć się każdemu, zatem warto wydrukować taki wzór oraz wozić go ze sobą w schowku. Na wszelki wypadek, jeśli ktoś postronny widział całe zajście, warto poprosić taką osobę chociażby o numer telefonu, aby ewentualnie mogła potwierdzić okoliczności zdarzenia.

Udzielenie pomocy

Nie można także zapomnieć o obowiązku, jakim jest udzielenie pomocy. Zgodnie z przepisami, jeżeli jesteśmy świadkiem zdarzenia, w którym ktoś wymaga pomocy, mamy obowiązek takiej pomocy udzielić. Oczywiście podstawą jest wezwanie służb medycznych. Ponadto, jeśli nie wiąże się to z ryzykiem dla naszego zdrowia i życia powinniśmy udzielić możliwie skutecznej pomocy takim poszkodowanym.

Sprawdź także

Zarobek z tego źródła pod obserwacją! Jest nowa ustawa

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News