Wymiana oleju w skrzyni manualnej. Zobacz, czemu warto to robić

Wymiana oleju w skrzyni manualnej. Zobacz, czemu warto to robić

silnik diesla olej

Podaj dalej

Wymiana oleju w manualnej skrzyni biegów to wciąż mocno dyskusyjny temat. Jedni robią to regularnie, a drudzy jeżdżą setki tysięcy kilometrów na oryginalnym oleju. Zatem, kto ma rację i czy warto wymieniać olej w skrzyni biegów?

Wymiana oleju w skrzyni manualnej

wymiana oleju

Przez wiele lat producenci motoryzacyjni twierdzili, że wymiana oleju w manualnej skrzyni biegów nie jest konieczna. Czemu? Ponieważ w przypadku tej przekładni, olej nie jest poddawany specjalnie dużym obciążeniom i nie ma kontaktu z wysoką temperaturą.

KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN

Mimo, że takie argumenty brzmią całkiem sensownie, to pozostaje jeden czynnik sugerujący, że może być inaczej. Jaki? Naturalne zużycie… Jak każdy olej, ten w skrzyni biegów także z czasem traci swoje właściwości, co może mieć wpływ na trwałość całego mechanizmu przekładni.

Kiedy wymienić olej w skrzyni biegów?

wymiana oleju w skrzyni biegów

Fachowcy nie mają wątpliwości i zalecają wymianę oleju powtórzyć maksymalnie co 200 tysięcy kilometrów. Od razu nasuwa się pytanie, czy we wszystkich samochodach interwał wymiany jest taki sam, czy może warto jest go trochę skrócić?

KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN

Przede wszystkim należy sobie zadać pytanie, jakim przeciążeniom podlega skrzynia oraz z jakim typem samochodu mamy do czynienia. Jak łatwo się domyśleć, np. w samochodach sportowych czy terenowych wymiana oleju może być konieczna dużo szybciej, nawet co 60-80 tysięcy kilometrów.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News