Wycięty katalizator? Dla złodzieja to dochodowy interes, a dla ciebie duży problem!

Wycięty katalizator? Dla złodzieja to dochodowy interes, a dla ciebie duży problem!

Podaj dalej

Kradzież katalizatorów to w ostatnim czasie bardzo częste zjawisko. Wycięcie tej części tłumika zajmuje złodziejom kilka minut, a dla kierowcy wycięty katalizator oznacza duży i kosztowny problem.

Wycięty katalizator, to problem wielu kierowców

wycięty katalizator

Kradzież katalizatorów jest na tyle częstym zjawiskiem, że spokojnie można go nazwać plagą. Złodziej potrzebuje tylko kilka minut, żeby wyciąć interesujący go element układu wydechowego. Co może zrobić właściciel samochodu w takiej sytuacji? Przede wszystkim zgłosić sprawę na policję i… liczyć na cud, bo nie ma co ukrywać, że przestępstwo to jest trudne do wykrycia.

Wycięty katalizator? Dlaczego go kradną i ile kosztuje naprawa?

wycięty katalizator

Bo to bardzo dochodowy interes, a wycięty katalizator można sprzedać za kwotę nawet kilkuset złotych.

Poszkodowany kierowca zmuszony jest zamontować katalizator ponownie, a to nie należy do tanich rzeczy. Ceny katalizatorów wahają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Jak można się domyśleć, są także inne możliwości… Jakie? W miejscu katalizatora montuje się rurę, która go zastępuje, a następnie dokonuje się ingerencji systemowej, tak żeby oszukać komputer samochodu. W takim przypadku wydatek jest dużo niższy.

Jak sprawdzić czy twój samochód ma wycięty DPF?

Mimo to, brak katalizatora może stwierdzić diagnosta w czasie przeglądu lub policja w czasie kontroli jakości spalin. Jakie są konsekwencje? Samochód nie zostanie dopuszczony do ruchu, dopóki usterka nie zostanie usunięta oraz może zostać odebrany dowód rejestracyjny pojazdu.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News