Właścicieli nieruchomości czeka nowa opłata. Rząd planuje nowy obowiązek, który wyniesie kilkaset złotych.

Właścicieli nieruchomości czeka nowa opłata. Rząd planuje nowy obowiązek, który wyniesie kilkaset złotych.

węgiel drożeje

Podaj dalej

Dla właścicieli nieruchomości wprowadzone zostanie nowe obciążenie. Wszyscy będą musieli opłacić świadectwo energetyczne.

Ustawa, która zawiera nowe reguły UE jest związana bezpośrednio z przepisami o efektywności budynków i została przegłosowana przez Sejm. Wstępnie rządzący określili, że nowy akt prawny zacznie obowiązywać do połowy przyszłego roku.

Wprowadzany obowiązek jest metodą na gromadzenie informacji o statusie polskich domów. Zbierane dane będą następnie trafiać do odpowiedniego rejestru.

Do tej pory obowiązkiem obejmowano tylko właścicieli nieruchomości wybudowanych po 2009 roku. W niedalekiej przyszłości będzie on dotyczył każdego gospodarstwa domowego.

Wobec tego właściciele będą zobowiązani do zatrudnienia rzeczoznawcy, który wykona odpowiednią opinię. Koszt takiej usługi zapewne wyniesie kilkaset złotych.

Właściciele pod nadzorem

Zapowiadane reguły unijne określone zostały jako obowiązkowe. Wobec tego oczywiście wprowadzono kary dla tych, którzy nie wywiążą się z powinności. Kary dotkną zarówno właścicieli, którzy nie wykonają świadectwa w ogóle, ale także tych, którzy w przygotowywaniu dokumentu nie zastosują się do obowiązujących przepisów.

Oczywiście w ramach wprowadzanych zmian zaplanowano również weryfikację. Kontrole mają odbywać się co kilka lat, jednak kary mają być bardzo wysokie, sięgające nawet kilku tysięcy złotych.

Właścicieli nie ucieszą nadchodzące zmiany

Zaplanowane świadectwo energetyczne to niejedyne nadchodzące zmartwienie dla właścicieli nieruchomości. Na rok 2023 zaplanowano także wzrost maksymalnej stawki podatku od nieruchomości. Spodziewana wartość to podwyżka w skali około 12%. Zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych, decydentem w tej kwestii ma być rada miasta lub gminy ustalająca wysokość tej stawki. W najgorszym przypadku, a więc najwyższym dopuszczalnym podniesieniu kwoty, przykładowa wartość opłaty dla metra kwadratowego mieszkania w Warszawie wzrośnie z 89 groszy do 1 złotego.

Sprawdź także

Nowy dodatek dla gospodarstw domowych-nawet 1500 złotych! Wnioski można składać do lutego 2023

Koniec tarczy inflacyjnej? Ceny już niedługo poszybują w górę!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News