Wielu kierowców wciąż nie wie kto ma pierwszeństwo. Poważny błąd!

Wielu kierowców wciąż nie wie kto ma pierwszeństwo. Poważny błąd!

Wielu kierowców wciąż nie wie kto ma pierwszeństwo. Poważny błąd!

Podaj dalej

Jazda na suwak mimo obecności w przepisach od dłuższego czasu, wciąż dla wielu kierowców nie jest jasna. Kiedy i w jakiej sytuacji należy ją stosować?

W jakich przypadkach jazda na suwak jest obowiązkiem?

W sytuacji, gdy jeden z pasów dobiega do końca i droga przechodzi w jeden pas, kierowcy muszą zmienić pas. Jest to kwestia oczywista, a jednak bardzo często doprowadza do błędów i nerwów wśród kierowców. Istotną kwestią jest zapis mówiący o tym, że kierowca poruszający się zwężanym pasem, musi dojechać do jego końca i tam włączyć się na pozostały pas. Należy zatem utrzymać odpowiednią prędkość i używając kierunkowskazu poinformować innych o planowanym manewrze. Kierowca poruszający się kontynuowanym pasem, ma obowiązek ustąpić jednemu samochodowi próbującemu dołączyć się do ruchu.

Jazda na suwak

Kilka możliwych scenariuszy

Pierwszeństwo w wielu podobnych przypadkach może wydawać się nieoczywiste, warto zatem wyróżnić kilka punktów, które mogą zdezorientować kierowcę.

  • znajdujący się na skrzyżowaniu pas do wykonania skrętu nie jest kończącą się drogą
  • kierowca poruszający się zwężanym pasem ma pierwszeństwo dopiero dojeżdżając do jego zakończenia
  • wszelkie fragmenty drogi stanowiące rozbieg po wyjeździe z parkingu czy też stacji paliw nie świadczą o pierwszeństwie włączenia się do ruchu
  • w sytuacji gdy pas przechodzi w pas dla autobusów, jest on uznawany za pas zanikający i pierwszeństwo wynikające z jazdy na suwak obowiązują
  • Suwak jest obowiązkowy tylko podczas jazdy drogą o przynajmniej dwóch pasach ruchu w warunkach znacznego zmniejszenia prędkości.

Kiedy możemy spodziewać się mandatu?

mandat policja lubuska oswietlenie
fot. freepik

Przepisy te powstały z myślą o bezpieczeństwie i ukształtowaniu reguły pierwszeństwa w opisywanym przypadku. Kierowcy, którzy nie zastosują się do tych zasad, mogą spodziewać się mandatu w kwocie 500 złotych. Warto zatem postawić się w sytuacji włączającego się do ruchu, ułatwić mu wjazd oraz uniknąć nieprzyjemnych wydatków.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News