Webasto, czyli ogrzewanie postojowe... Jak działa i do czego służy?

Webasto, czyli ogrzewanie postojowe... Jak działa i do czego służy?

Podaj dalej

Ogrzewanie postojowe to termin, który mimo, że znany w środowisku motoryzacyjnym, to ciągle mało popularny. Większość kierowców na tego typu systemy nagrzewania samochodu bez względu na producenta mówi webasto. A zatem, jak działa webasto i co tak właściwie daje?

Jak działa webasto?

To niewielki agregat grzewczy, który montuje się pod maską samochodu i wpina do układu chłodzenia. Jego zadanie jest bardzo proste. Za pomocą pompy elektrycznej, urządzenie zaczyna ogrzewać płyn chłodzący w układzie silnika. W ten sposób nagrzewa samą jednostkę napędową, ale także i wnętrze auta. Kierowca w chłodny poranek wsiada do nagrzanej kabiny, a silnik odpala szybko i łatwo.

webasto

Ogrzewanie postojowe potrzebuje około 15-20 minut na zagrzanie kabiny samochodu. Agregat zasilany jest elektrycznie, ale może także korzystać z paliwa pochodzącego ze zbiornika w samochodzie. Kierowca samodzielnie może ustawić godzinę rozpoczęcia pracy lub odpala go za pomocą specjalnego pilota.

KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN

Jakie zalety?

Jak łatwo można się domyślić, webasto przynosi szereg korzyści. Najważniejsze z nich to rozgrzanie jednostki napędowej, która nie ma problemu z porannym rozruchem oraz szybciej osiąga temperaturę roboczą. Ponadto, w okresie zimowym spalanie powinno wyraźnie się obniżyć.

webasto

Inną zaletą jest nagrzewanie kabiny pasażerskiej, dzięki czemu wsiadając rano do ciepłego wnętrza, poprawia się nasz komfort jazdy. Nagrzany samochód, to także częściowo odśnieżone nadwozie i odmrożone szyby.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News