Ważne zmiany weszły w życie 1 grudnia. Limit i strata pieniędzy!

Ważne zmiany weszły w życie 1 grudnia. Limit i strata pieniędzy!

zmiany ZUS

Podaj dalej

Istotne zmiany zaczęły obowiązywać 1 grudnia 2022 roku. Od tej daty obowiązuje nowy limit zarobkowy, który może wiązać się z utratą części pieniędzy. Warto zapoznać się z nowościami, aby uniknąć nieprzyjemnego zaskoczenia. Dla części społeczeństwa będzie to ważna kwestia wobec połączenia zarobków z wypłacanymi świadczeniami.

Zmiany w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych

zmiany ZUS

Ponieważ Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane dotyczące miesięcznych wynagrodzeń z trzeciego kwartału 2022 roku, dojdzie do aktualizacji limitów obowiązujących pracujących emerytów i rencistów.

Istnieje możliwość uzyskania dodatkowych przychodów podczas emerytury i renty, jednak należy koniecznie znać obowiązujące limity. Aktualna granica będzie obowiązywać przez najbliższy kwartał, czyli od 1 grudnia bieżącego roku do 28 lutego 2023 roku.

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętna pensja w minionym kwartale wyniosła 6480 złotych brutto, a zatem doszło do jej wzrostu. Wraz z nią wzrasta natomiast limit zarobków niewpływających na pozostałe świadczenia, który przysługuje emerytom oraz niektórym rencistom.

Zmiany na najbliższy kwartał

zmiany kalendarz

Reguły określają, że dojdzie do zmniejszenia emerytury jeśli dochód wskazanych osób wyniesie więcej niż 70% średniej pensji. W przypadku, gdy dojdzie natomiast do przekroczenia 130% przeciętnej pensji, wypłata świadczenia zostanie wstrzymana. Można zatem określić, że zarobki wynoszące około 4500 złotych brutto nie wpłyną w żaden sposób na emeryturę lub rentę, jednak po przekroczeniu 8250 złotych brutto dojdzie do wstrzymania świadczeń przysługujących z emerytury lub renty.

Komu przysługuje możliwość dorobku bez limitów

pieniądze zmiany

O opisywanych stawkach limitów muszą pamiętać przede wszystkim emeryci pracujący przed ukończeniem wieku emerytalnego oraz renciści. Występuje jednak kilka wyjątków od zasad, w związku z czym limity nie obowiązują:

  • Osób posiadających status emeryta, które przekroczyły wiek emertalny
  • Osób posiadających status rencisty, pobierający świadczenia dla inwalidów niezdolnych do pracy przez powiązanie ze służbą wojskową
  • Osób otrzymujących świadczenie w postaci renty rodzinnej, wyższej od kwoty wyliczonej emerytury po osiągnięciu powszechnego wieku uprawniającego do emerytury

Sprawdź także

Masz taki przedmiot przy sobie? Grozi Ci kara więzienia!

Nabór wniosków już trwa! Nawet 1500 złotych dodatku!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News