Voxan Wattman, ekstremalny motocykl do bicia rekordu prędkości

Voxan Wattman, ekstremalny motocykl do bicia rekordu prędkości

Podaj dalej

Wattman to pierwszy wysokowydajny motocykl elektryczny firmy Voxan, zaprojektowany specjalnie by pobić rekord prędkości.

Max Biaggi, 4-krotny mistrz świata Grand Prix i 2-krotny WSBK, podjął się kolejnego wyzwania. W lipcu 2021 roku będzie chciał pobić rekord prędkości dla motocykla elektrycznego o masie poniżej 300 kg. To historyczne wydarzenie odbędzie się na pustyni solnej Salar de Uyuni w Boliwii. By pobić dotychczasowy rekord Jima Hoogerhyde’a, będzie musiał osiągnąć prędkość 330 km/h.

Właśnie pokazano zdjęcia maszyny, na której ma tego dokonać – Voxana Wattman o mocy 431 KM.

voxan wattman

Voxan Wattman został zaprojektowany w całości w warsztatach firmy Venturi w Monako, w ścisłej współpracy z Venturi North America i Center for Automotive Research na OSU (Ohio State University, Columbus, USA), który zmontował ogniwo akumulatorowe. Po miesiącach prac projektowych i symulacji komputerowych oraz licznych testach w tunelu aerodynamicznym Wattman  pojawił się na torze 12 marca. Niestety program testowy przerwał kryzys wywołany Covid-19. Gdy tylko zniesiono kwarantannę w Księstwie Monako, zespoły badawczo-rozwojowe w Voxan Motors ponownie uruchomiły program testów motocykla.

voxan wattman

Voxan Wattman zbudowany jest na kratownicowej ramie o dosyć regularnym kształcie. Posiada kilka naprawdę ciekawych rozwiązań. Z przodu zamiast tradycyjnych teleskopów pracuje układ z podwójnym, ale jednostronnym wahaczem – podobnie jak z tyłu. Motocykl nie posiada przedniego hamulca, stąd wyhamowanie samym tyłem może przeciągnąć się na kilka kilometrów. Równie nietypowo rozwiązano chłodzenie silnika oraz elektroniki.

Użyto do tego suchego lodu, który schładza krążącą w układzie wodę. Sama bateria litowo-jonowa o pojemności 15 kWh waży prawie 140 kg. Osiągi motocykla są naprawdę imponujące. Rozwija moc do 431 KM i kosmiczny moment obrotowy, wynoszący aż 970 Nm. Na kołach ma założone opony Michelin Pilot RS+, certyfikowane do prędkości prawie 350 km/h.

W ciągu najbliższych miesięcy firma Voxan będzie rozwijać część oprogramowania maszyny, w celu ułatwienia wzrostu prędkości podczas sesji testowych.

200 KM i 226 kg masy. Ten niezwykły elektryczny motocykl z technologią BlackBerry rozpędzi się do 320 km/h

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News