Utrata prawa jazdy? 7 powodów

Utrata prawa jazdy? 7 powodów

Utrata prawa jazdy? 7 powodów

Podaj dalej

Za co kierowca w Polsce może stracić prawo jazdy? Wiele możliwości, które warto znać.

 

 

Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym – najczęstsza przyczyna utraty prawa jazdy

ograniczenie prędkości prędkość miasto teren zabudowany ekologia
fot. pixabay

 

Statystyka świadczy o fakcie, że największa ilość odbieranych praw jazdy wynika z przekroczenia o ponad 50 km/h prędkości dozwolonej w terenie zabudowanym. Dokument jest zatrzymywany przez funkcjonariusza policji, choć formalnie to starosta wykonuje czynność decyzją administracyjną. Po wymierzeniu kary, kierowca może prowadzić pojazdy tylko przez 24 godziny. Warto również dodać, że przepisy uwzględniają odstąpienie od zatrzymania dokumentu, jeśli zachowanie kierowcy było umotywowane wyższą koniecznością.

Niepodporządkowanie się decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy

Skutkuje ono przedłużeniem kary o kolejne 3 miesiące. Kolejne zatrzymania w okresie kary skutkuje cofnięciem uprawnień.

Odzyskanie prawa jazdy

W tym celu musimy złożyć wniosek wraz z opłatą w wydziale komunikacji i po określonym czasie otrzymujemy prawo jazdy z powrotem. Jeśli w międzyczasie upłynął termin ważności naszym badań lekarskich lub otrzymaliście skierowanie na ich ponowne wykonanie, do wniosku należy złożyć odpowiednie zaświadczenie od lekarza.

Przekroczenie limitu punktów karnych

Młodzi kierowcy, posiadający prawo jazdy krócej niż rok mają limit 20 punktów karnych. Posiadacze prawa jazdy od okresu dłuższego niż rok mogą „wykorzystać” maksymalnie 24 punkty. Po przekroczeniu limitów tracą dokument i zaczynają procedurę jego zdobywania od początku.

Odpowiednie stężenie we krwi

Kolejnym możliwym scenariuszem utraty prawa jazdy jest kierowanie w stanie nietrzeźwości. Przepisy określają widełki zawartości alkoholu we krwi od 0,2 promila. Wówczas również orzeka się o zakazie prowadzenia pojazdów.

Ucieczka z miejsca wypadku

Gliwice - wypadek BMW i Peugeota
fot. gliwice.policja.gov.pl

Jeśli kierowca spowodował wypadek, w którym ucierpieli ludzie i zbiegł z miejsca zdarzenia, grozi mu kara zaczynająca się od 3 lat. Odebranie prawa jazdy jest w tym wypadku najmniejszym zmartwieniem, ponieważ za taki czyn grozi również grzywna lub nawet więzienie.

Utrata prawa jazdy za niezatrzymanie się do kontroli

wypadek śląsk gilowice potrącenie
fot. pixabay

Minimalny okres zakazu prowadzenia pojazdów za niezatrzymanie się do kontroli to rok, ale sąd nie tyle może, ile musi nałożyć taki zakaz. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to kara nakładana automatycznie: by dostać zakaz prowadzenia pojazdów, kierowca musi zostać skazany za przestępstwo niezatrzymania się do kontroli. Przypadkowe niezatrzymanie się do kontroli z powodu nieusłyszenia albo niezauważenia sygnałów policjanta nie musi się aż tak źle skończyć.

 Spowodowanie wypadku

Zgodnie z kodeksem karnym, w przypadku gdy kierowca spowoduje wypadek, sąd ma możliwość orzec o zakazie prowadzenia pojazdu. Innym atrybutem sądu jest również możliwość zobligowania sprawcy do wykonania badań lekarskich lub psychologicznych.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News