Ukryty podatek dla kierowców-ubezpieczenie OC

Ukryty podatek dla kierowców-ubezpieczenie OC

Ukryty podatek dla kierowców-ubezpieczenie OC

Podaj dalej

Kierowcy zostaną zwolnieni z opłaty ewidencyjnej. Oszczędność jednak będzie znikoma w porównaniu do innej podniesionej opłaty.

Zgodnie z nowymi przepisami, niebawem zostaną zniesione opłaty ewidencyjne opłacane w trakcie rejestracji, przeglądu samochodu czy też innych czynności wykonywanych w wydziałach komunikacji. Na pierwszy rzut oka jest to pozytywna wiadomość, ponieważ powinna nieść ze sobą kilka złotych oszczędności.

Od 1 marca nowe tablice rejestracyjne
fot. stock.adobe.com – Tomasz Warszewski

Projekt zmian zakłada nowy zapis w kwestii opłaty CEPiK. Posiadacze samochodów zapłacą więcej, jednak nie w wydziałach komunikacji, lecz przy zakupie obowiązkowego ubezpieczenia OC. Ubezpieczyciel ponosi tę opłatę za każdą podpisaną polisę. Obecnie opłata wynosi wartość jednego euro, a więc około pięć złotych. W zakładanym projekcie zmian przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym, kwestia ta zostanie zamieniona przez opłatę w wysokości jednego procenta przeciętnego wynagrodzenia. Zgodnie z aktualnymi danymi GUS, zeszłoroczne wynagrodzenie wynosiło 5662,53 złote.

fot. pixabay

Zakładając, że powyższa zmiana dojdzie do skutku, opłata w wysokości 5 zł, zmieni się na około 56 zł, a zatem różnica będzie znacząca. Faktem jest, że ubezpieczyciele nie będą pokrywać dodatkowej opłaty z własnej kieszeni, oczywiście podniesieniu ulegnie stawka samego ubezpieczenia. Ponadto ponieważ stawki zarobków z każdym rokiem wzrastają, proporcjonalnie będą rosły wliczane w OC opłaty.

podatek spaliny unia
gov.pl

Jest to zabieg, który ma na celu poprawę finansów skarbu państwa. Obecnie w Polsce zarejestrowano około 30 mln pojazdów. W przeliczeniu nadchodzącej zmiany, jest to różnica wpływu środków do skarbu państwa, która wynosi ponad miliard złotych. Jeden procent jest stawką najwyższą, która być może ulegnie zmianie. Wchodzące w życie rozporządzenie na pewno ustali precyzyjną kwotę.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News