Twój samochód spełnia te normy? Oby tak!

Twój samochód spełnia te normy? Oby tak!

Twój samochód spełnia te normy? Oby tak!

Podaj dalej

Rozmaite modyfikacje takie jak podrasowany silnik, głośny wydech czy też ciekawe oświetlenie potrafią wzbudzić zainteresowanie.

Takie samochody przykuwają jednak uwagę nie tylko przechodniów, ale także policji. Modyfikowanie pojazdów jest ogólnie legalne, choć należy pamiętać o kilku kwestiach. W przypadku pominięcia przepisów możemy narazić się na spory mandat.

Można? Można.

W świetle przepisów ogólnie mówiąc istnieje zezwolenie na tuning samochodu. Rozróżniając modyfikacje na mechaniczne oraz wizualne, należy pamiętać o bezpieczeństwie własnym, a także pozostałych uczestników ruchu. Kolejną kwestią są obostrzenia dotyczące środowiska, a więc normy, które musi spełnić podrasowany silnik czy też wydech.

Modyfikacje a przepisy, które koniecznie trzeba znać

Bardzo popularnym stwierdzeniem jest określenie tuningu jako niedozwolonego. Prawdopodobnie na rozgłos o takim charakterze znaczny wpływ ma nieznajomość przepisów oraz wynikające z tego tytułu kary. Ponieważ modyfikacje, choć ograniczone przepisami są dopuszczalne, nie należy zbytnio martwić się o mandat. Istotne w tej kwestii jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, a także Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzenia badań technicznych pojazdów. Te dwa dokumenty precyzyjnie określają legalne wymogi, które musi spełnić każdy pojazd, w tym ten zawierający modyfikacje. Dosłownie opłaca się znać kilka najistotniejszych wytycznych.

Trochę więcej koni?-zmiana parametrów mechanicznych

Bez wątpienia wielu kierowców marzy o głośnym, potężnie brzmiącym samochodzie. Jedną z najpopularniejszych modyfikacji jest wymiana wydechu. Przepisy precyzyjnie określają dopuszczalne normy. W przypadku silnika benzynowego dźwięk wydobywający się z pojazdu nie może przekraczać 93 dB, natomiast w przypadku diesla 96 dB.

W kwestii układu wydechowego warto również dodać, że usunięcie katalizatora i filtra cząsteczek stałych jest definitywnie nielegalne oraz grozi wysokim mandatem.

Przepisy wspominają również o dopuszczalnej zmianie parametrów silnika. W tym przypadku podniesienie mocy nie może przekroczyć fabrycznej ilości o 5%.  Ponadto taki tuning musi uprzednio zostać zatwierdzony przez badanie techniczne. Po spełnieniu tych dwóch kwestii należy również zawrzeć modyfikację w dowodzie rejestracyjnym.

Zmiany wizualne? Też można!

Światła
Fot. pixabay.com

 

Modyfikacje optyczne są zdecydowanie częściej spotykane niż mechaniczne. Jedną z popularniejszych jest modyfikacja oświetlenia. W tym przypadku także określono zasady, które należy spełnić. Aby uniknąć mandatu, zastosowane elementy muszą posiadać legalna homologację. Dosłownie oznacza to, że produkty muszą mieć oznaczenia RL (oświetlenie do jazdy dziennej) oraz literę E wraz z numerem przypisanym do kraju, z którego pochodzi certyfikat.

Równie istotny w tej kwestii jest montaż. Światła to element, który jest niezwykle ważny w kwestii bezpieczeństwa. Wymagana jest identyczna wysokość montażu oraz symetria względem osi pojazdu. Ponadto wysokość od dolnej krawędzi lampy do nawierzchni nie może być większa niż 150 cm oraz nie mniejsza niż 25 cm. Określono również dystans między lampami. W tym przypadku mierzone od krawędzi wewnętrznej wymiary muszą wynosić od 60 cm do 150 cm. Istotną kwestią jest również zapis mówiący o obrysie pojazdu, stanowiący, że element nie może wystawać poza profil boczny pojazdu.

Zbyt jasno? Można przyciemnić

przyciemniane-szyby-zlodzieje-sposob

fot. freepikInnym podatnym na modyfikację elementem są szyby. Popularne przyciemnianie również w ramach bezpieczeństwa ma swoje granice. Szyba przednia musi przepuszczać 75% światła, natomiast szyby boczne i tylna przynajmniej 70%. Do niedawna funkcjonariuszom policji ciężko było udowodnić ten zabieg, jednak obecnie jest to bardzo łatwe. Policja wyposażona w specjalne mierniki może w ciągu chwili sprawdzić legalność naszej modyfikacji. Warto zatem spełnić te zasady, aby uniknąć mandatu.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News