Twój diesel kopci? Zobacz, jakie mogą być tego przyczyny

Twój diesel kopci? Zobacz, jakie mogą być tego przyczyny

Podaj dalej

W świecie motoryzacyjnym przyjęło się stwierdzenie, że ”diesel musi kopcić”. Nie jest to prawda i nie należy w to wierzyć, ponieważ jeżeli Twój silnik jest w pełni sprawny, takie zjawisko nie będzie występować.

Diesel i czarny dym

diesel

Stosowane w nowych jednostkach zawory EGR powodują, że część paliwa niespalonego ponownie trafia do komór spalania tak, aby mogło się do końca wypalić. Bardzo często usterkę tego zaworu sygnalizują kontrolki na desce rozdzielczej w samochodzie.

czarny dym silnik

„Kopcenie” w stosunkowo nowym samochodzie może oznaczać, że samochód może nie posiadać już filtra DPF. Jeżeli twój samochód nie posiada żadnego systemu filtrującego cząstki stałe (np. DPF/FAP), to w momencie, gdy po długiej i spokojnej jeździe nagle zwiększone zostaną obroty, powstały dym nie będzie wskazywał na awarię silnika.

KIEROWCO! SPRAWDŹ CZY STAĆ CIĘ NA NAJLEPSZE OPONY NA RYNKU. AKURAT JEST PROMOCJA!

Czarny dym z rury wydechowej może oznaczać również niesprawne wtryski lub problemy z układem dolotowym. Warto także sprawdzić turbosprężarkę, a w razie jakiejkolwiek awarii od razu ją naprawiać.

Diesel kopci na niebiesko i biało

diesel

Niebieskawy odcień dymu informuje o zbytnim zużyciu niektórych elementów silnika. Wywołany jest on spalaniem oleju silnikowego, który na skutek usterki wycieka do komór spalania. Najczęściej odpowiedzialne są za to uszczelniacze zaworowe. Taki kolor dymu z rury wydechowej świadczy już o poważnej awarii i zazwyczaj kończy się kosztownym remontem silnika.

diesel

Jeśli chodzi o biały dym, to jest to zupełnie naturalne zjawisko podczas rozruchu silnika. Jeśli jednak występuje po rozgrzaniu jednostki, może oznaczać przedostawanie się płynu chłodniczego do komory spalania, co z kolei często świadczy o przepalonej uszczelce pod głowicą.

KIEROWCO! SPRAWDŹ CZY STAĆ CIĘ NA NAJLEPSZE OPONY NA RYNKU. AKURAT JEST PROMOCJA!

Konieczna wizyta u fachowca!

Jak widać przyczyn dymienia z rury wydechowej jest wiele. Warto dokładnie zdiagnozować problem, a najlepszym rozwiązaniem będzie szybki kontakt ze sprawdzonym mechanikiem.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News