Testament kojarzy się z reguły z dwiema rzeczami. Niestety z jednej strony wiąże się ze śmiercią mimo wszystko bliskiej osoby. Z drugiej natomiast z uzyskaniem określonych praw, a także majątku. Niestety nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać. Jak wyglądają związane kwestie w świetle planowanych regulacji prawnych?
Testament i jego rodzaje w kodeksie cywilnym

Warto zacząć od określenia czym tak właściwie jest spadek. Można stwierdzić, że są to prawa i obowiązki spadkodawcy, które zostaną przeniesione na spadkobiercę w formie ustawowej lub testamentowej. W podstawowym rozumieniu testament możemy podzielić na zwykły i szczególny. Do zwykłych możemy zaliczyć:
- testament holograficzny (napisany odręcznie, zawierający datę sporządzenia oraz podpis spadkodawcy),
- notarialny (sporządzony przez notariusza w formie aktu notarialnego)
- allograficzny (inaczej mówiąc ustny, w obecności dwóch świadków oraz urzędnika określonego w kodeksie cywilnym).
W drugiej grupie, zatem testamentów szczególnych możemy natomiast znaleźć:
- testament ustny (oświadczenie spadkodawcy wobec trzech świadków, jeśli istnieje obawa rychłej śmierci lub zaistniały inne okoliczności, przez które nie można utworzyć testamentu zwykłego),
- wojskowy (w kilku odmianach został określony w rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej),
- testament podróżny (można sporządzić w trakcie podróży polskim statkiem morskim lub powietrznym przed dowódcą lub jego zastępcą w obecności dwóch świadków).
To właśnie w kwestii tego ostatniego zaproponowano zmiany.
Formy nabycia spadku

Wśród możliwości przewidzianych przez polskie prawo możemy wyróżnić w szczególności 3 rodzaje czynności, których może podjąć się spadkobierca. Pierwszą opcją jest przyjęcie spadku wprost, drugą przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, natomiast trzecią jest odrzucenie spadku. Pierwsza opcja określa po prostu, że przyjmujemy całość majątku, a także długów odpowiadając za nie całym naszym majątkiem. Zgodnie z drugą umożliwioną opcją następuje przyjęcie spadku, jednak w tej formie za ewentualne zobowiązania, czy też długi będziemy odpowiadać do wartości spadku. Trzecia możliwość pozwala natomiast zgodnie z nazwą na zrezygnowanie z dziedziczenia takiego spadku.
Zmiany w przepisach
Zgodnie z najnowszymi założeniami dojdzie do wycofania testamentu podróżnego. Jego zastosowanie faktycznie można kwestionować. Jak podkreślono w informacjach o przyczynach zmian planowanych w projekcie :”Należy zauważyć, że w praktyce w rzeczywiście kryzysowych sytuacjach związanych z zatonięciem statku, testament podróżny sporządzony na papierze w większości przypadków zostanie po prostu utracony.” Ciężko jest nie zgodzić się z takim stwierdzeniem. Realna szansa na to, że w wyniku katastrofy nie przeżyją ludzie, natomiast przetrwa kawałek papieru jest bardzo niska. Należy zatem przyjąć, że planowana zmiana jest uzasadniona.