Telefony już niedługo staną się bezużyteczne? Sprawdź dlaczego!

Telefony już niedługo staną się bezużyteczne? Sprawdź dlaczego!

Telefony już niedługo staną się bezużyteczne? Sprawdź dlaczego!

Podaj dalej

Telefony już niedługo mogą stać się bezużyteczne. Niestety wciąż nie widać kresu panującego kryzysu energetycznego, a problemy mogą dotknąć także branży telekomunikacyjnej. Wiele sektorów gospodarczych odczuwa trudności istniejących problemów i przewiduje kolejne możliwe sytuacje.

Telefony w dzisiejszych realiach

telefon aplikacja nawigacja
fot. pixabay

Telefony spełniają obecnie rolę kombajnów do pracy oraz rozrywki. Poza klasycznym zastosowaniem urządzenia do połączeń oraz wysyłania wiadomości, smartfony są przenośnym aparatem, nawigacją, odtwarzaczem mediów czy też internetowym źródłem informacji. Znaczna część tych powszechnie używanych funkcji staje się jednak bezużyteczna w przypadku braku zasięgu sieci komórkowej. Praktycznie każdy codziennie korzysta z komórki, a obecność i miejsce tego urządzenia stały się nieodłączną częścią stylu życia.

Za funkcjonowanie sieci komórkowej odpowiada wiele czynników. Od fal radiowych, przez maszty przesyłowe, aż po telefony komórkowe. O ile w przypadku smartfonów bateria pozwala na używanie urządzenia przez przynajmniej kilka godzin, o tyle nadajniki wymagają bieżącego zaopatrzenia w energię elektryczną.

Kwestia zasilania-smartfony i komunikacja

mandat ladowanie telefonu

Biorąc pod uwagę bieżące zapotrzebowanie na prąd oraz malejące rezerwy magazynowanej energii, coraz bardziej prawdopodobny staje się scenariusz, w którym po prostu braknie zasilania dla sieci komórkowej. Wiele urządzeń funkcjonujących w sektorze telekomunikacyjnym zaopatrzonych jest w źródła zasilania awaryjnego. Niestety podczas tworzenia rozległych systemów myślano o krótkotrwałych awariach, a nie długich przerwach w dostawach energii.

Problemem w tej sytuacji jest nie tylko obsługa zwykłych użytkowników. Infrastruktura krytyczna, taka jak szpitale, jednostki strażackie czy też komisariaty również w znacznym zakresie polegają na telekomunikacji. Zapewnienie łączności w takich przypadkach jest niezwykle ważne, dlatego dostawcy usług będą musieli zmierzyć się z niemałym wyzwaniem.

Niektóre z firm szukają alternatywnych rozwiązań i zabezpieczeń. Jedną z możliwości jest wyposażenie masztów w zapasowe generatory spalinowe, jednak w perspektywie ilości istniejących urządzeń sygnałowych oraz cen paliw staje się ona praktycznie niemożliwą do spełnienia zarówno pod względem ekonomicznym jak i logistycznym.

Sprawdź także

Zmiany już za miesiąc! Na co wpłyną nowe decyzje komisji?

Dostałeś takiego sms-a? Bądź czujny! To oszustwo!

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News