Tanio jest teraz. Ceny od przyszłego roku wstrząsną wszystkimi

Tanio jest teraz. Ceny od przyszłego roku wstrząsną wszystkimi

obowiązek pieniądze drogi

Podaj dalej

Tanio jest teraz-takie sformułowanie można wywnioskować po ostatnich zapowiedziach rządu. Czekają nas bardzo ciężkie czasy. Zgodnie z zapowiedziami już od 1 stycznia 2023 roku powróci standardowa stawka podatku VAT. Czy w związku z tym konsumenci powinni się czegoś obawiać? Jak będą kształtować się ceny?

Obniżone stawki VAT

pieniądze ceny

W ramach programu tak zwanej tarczy antyinflacyjnej przyjęto wiele zmian, które obniżyły stawki podatku VAT między innymi od:

  • od towarów spożywczych
  • środków poprawiających właściwości gleby
  • stymulatorów wzrostu oraz podłoży do upraw
  • nawozów i środków ochrony roślin
  • gazu ziemnego
  • energii cieplnej
  • energii elektrycznej
  • gazu ziemnego przeznaczonego do silników spalinowych
  • olejów napędowych
  • paliw benzynowych

Nadchodzi zatem czas, w którym rząd będzie miał okazję się wykazać i zaproponować alternatywne rozwiązanie, które uratuje portfele obywateli. Pierwszym krokiem, o którym do tej pory wspomniano będzie częściowe przedłużenie tarczy. Ma ono polegać na zerowym podatku od podstawowych produktów żywnościowych.

Tanio już było-ceny wzrosną

ceny

Niestety zgodnie z zapowiedziami rządu, przynajmniej nieco niższe podatki, a tym samym ostateczne ceny zakupu będą musiały zakończyć się z początkiem przyszłego roku. Oznacza to, że obecnie 8% podatek VAT nałożony na paliwa przestanie obowiązywać, a na jego miejsce wróci stawka wynosząca aż 23%. W związku z tą sytuacją, możemy spodziewać się natomiast utraty wielu korzyści finansowych oraz znacznie wyższych cen towarów i usług.

Niestety bardzo trudno będzie stworzyć mechanizm, który zapobiegłby wzrostowi ceny paliw. Dla przykładu warto przytoczyć sytuację odwrotną, która miała miejsce podczas wprowadzania obniżki podatku VAT. Wówczas praktycznie od razu po zastosowaniu tarczy, mogliśmy zauważyć znaczny spadek ceny za litr paliwa.

Ponadto warto zauważyć, że głównym czynnikiem wpływającym na ceny paliw nie jest podatek VAT, lecz rynkowa cena produktu oraz akcyza. Poza tymi czynnikami bardzo istotna jest także marża stosowana przez właścicieli stacji paliw. To właśnie w tej kwestii, z uwagi na korzystny trend panujący na rynku, możemy spodziewać się ewentualnych oczekiwanych rezultatów w postaci mniejszej podwyżki cen.

Sprawdź także

Nowe przepisy! Tysiące aut nie wjadą do polskiego miasta!

Dowód rejestracyjny zatrzymany? To dopiero początek problemów

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News