Tablice rejestracyjne to integralna część każdego pojazdu poruszającego się po polskich drogach. Pozwalają na szybką identyfikację każdego samochodu lub motocykla. Odczytując numery, możemy dowiedzieć się skąd pochodzi dany pojazd oraz czy nie należy on do jakiejś ze służb państwowych (np. policja, wojsko). A jak wiadomo, czasami każdy z nas ma swoje powody, żeby sprawdzić kto jedzie przed nami…
Standardowe tablice rejestracyjne
Standardowe tablice rejestracyjne są prostokątem z białym tłem i czarną czcionką. Litery informują o tym, z którego województwa i powiatu pochodzi pojazd. Cyfry to kolejny numer pojazdu. Tablice są montowane z przodu i z tyłu każdego pojazdu.
Jednak oprócz standardowych tablic, na polskich drogach możemy spotkać również inne, różniące się kolorem tła i kolorem czcionki. Co oznaczają? O tym poniżej.
Różne kolory tła i czcionki
Jak mogliście przeczytać wyżej, oprócz standardowych tablic, na naszych drogach możemy spotkać różne tablice rejestracyjne. I tak np. inne oznaczenia mają pojazdy zabytkowe, a inne pojazdy elektryczne. Na polskich drogach możemy także spotkać tablice, które mają indywidualnie wybrane znaki, np. imię kierowcy pojazdu, jego ksywkę lub nazwę firmy. Zatem, czym wyróżniają się inne niż standardowe tablice rejestracyjne?

– dla pojazdów elektrycznych i napędzanych wodorem – zielone tło i czarna czcionka,
– pojazdy zabytkowe – żółte tło i czarna czcionka,
– tablice tymczasowe – białe tło i czerwona czcionka,
– tablice profesjonalne – białe tło i zielona czcionka.
Niebieskie tło i biała czcionka – co to za tablice?
Takie tablice nie często możemy spotkać na naszych drogach. Są przeznaczone dla pojazdów należących do przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych oraz organizacji międzynarodowych, a także ich personelu.
Mają one charakterystyczne kolory – niebieskie tło i białą czcionkę. W przeciwieństwie do innych rejestracji wydawanych w Polsce, nie posiadają one symbolu Unii Europejskiej i znaku PL w lewej części tablicy.
Niebieskie numery rejestracyjne składają się z 7 znaków, gdzie pierwsza litera to wyróżnik województwa. W praktyce stosuje się tylko i wyłącznie „W”, a tablice są wydawane przez wojewodę mazowieckiego. Trzy pierwsze cyfry oznaczają państwo lub organizację międzynarodową, a trzy ostatnie definiują przeznaczenie pojazdu.