Tablica rejestracyjna za szybą? Zobacz, co ci grozi za taką jazdę

Tablica rejestracyjna za szybą? Zobacz, co ci grozi za taką jazdę

Podaj dalej

Tablica rejestracyjna za szybą? Pewnie nie raz widzieliście samochód, który poruszał się po drodze w taki właśnie sposób. Ale czy jest to legalne? A może grozi za to mandat? Jeśli jesteś ciekawy co na to przepisy, to zapraszamy do lektury…

Cyberpunk 2077 w 2020 roku sprzedał się delikatnie poniżej oczekiwań?

Tablica rejestracyjna za szybą? Można czy nie można?

tablica rejestracyjna za szybą

Prawo o ruchu drogowym jest jasne… pojazd dopuszczony do ruchu musi być zarejestrowany oraz wyposażony w tablice rejestracyjne. Powstaje zatem pytanie, czy jazda z tablicą rejestracyjną włożoną za szybę jest dozwolona?

tablica rejestracyjna za szybą

Przepisy w tej kwestii są jednoznaczne i reguluje je art. 35 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 11 grudnia 2017 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych:

„Właściciel pojazdu umieszcza na pojeździe tablice rejestracyjne z przodu i z tyłu w miejscach konstrukcyjnie do tego przeznaczonych, z wyjątkiem przyczep, ciągników rolniczych, motocykli i motorowerów, na których tablicę umieszcza się tylko z tyłu.”

Będzie mandat!

policja mandat kontrola

Za nieprzestrzeganie przepisów grozi mandat i odebranie dowodu rejestracyjnego. Kierowca, który nie stosuje się do ww. regulacji może też podlegać karze grzywny, jednak takie sankcje może nałożyć tylko sąd.

Podsumowując, za jazdę bez właściwej tablicy rejestracyjnej i umieszczonej w przeznaczonym konstrukcyjnie do tego miejscu, można otrzymać mandat karny.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News