Ta kontrolka jest tak samo ważna jak Check Engine! Zobacz co zrobić, gdy się zapali

Ta kontrolka jest tak samo ważna jak Check Engine! Zobacz co zrobić, gdy się zapali

kontrolka

Podaj dalej

Zapalona na czerwono kontrolka poziomu oleju nigdy nie zwiastuje niczego dobrego. Niestety, ale duża większość kierowców nie zdaje sobie sprawy, jakie konsekwencje dla ich samochodu może mieć jej zignorowanie. Zobacz, co oznacza zapalona kontrolka oleju?

Kontrolka poziomu oleju – co dokładnie oznacza?

olej silnik diesel

Kontrolka przypominająca oliwiarkę z kroplą, czyli tzw. kontrolka oleju oznacza zwykle niskie ciśnienie oleju, bardzo niski poziom oleju lub nawet jego brak. Jest jedną z kluczowych kontrolek i jedyną, której zapalenie się obliguje kierowcę do natychmiastowego przerwania jazdy.

KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN

W prawidłowo działającym układzie, kontrolka powinna się zapalić po przekręceniu kluczyka w stacyjce, a po uruchomieniu samochodu zgasnąć.

Może się również zdarzyć, że lampka zapali się w czasie jazdy samochodem lub po uruchomieniu silnika wcale nie zgaśnie. Taka sytuacja, zwykle oznacza pojawienie się awarii, a wtedy konieczne jest jak najszybsze zatrzymanie i zgaszenie samochodu.

Prawdopodobne przyczyny zapalenia się kontrolki

kontrolka

Przyczyn może być wiele… Jedną z łatwiejszych do wykrycia i usunięcia jest niski poziom oleju w układzie, który może być spowodowany np. jego wyciekiem. W takim przypadku konieczne jest dokładne sprawdzenie i uszczelnienie miejsca wycieku oraz uzupełnienie oleju.

KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN

Inną przyczyną może być usterka pompy. Awarii może także ulec czujnik ciśnienia oleju, który może powodować zapalenie się kontrolki nawet, gdy silnik działa prawidłowo i ciśnienie w układzie jest właściwe.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News