Motoryzacja to fundament aktualnej cywilizacji?

Motoryzacja to fundament aktualnej cywilizacji?

nowe przepisy unia komisja europejska euro 7 ciężarówki normy

Podaj dalej

Świat korzysta ze wszystkiego, co pozwala na globalne przyspieszenie rozwoju. Nie ma wątpliwości co do faktu, że motoryzacja stanowi w historii jeden z kamieni milowych, a tym samym podstawę dzisiejszej codzienności. Wiele aspektów naszego życia uległo zmianom, bez których dzisiaj trudno jest wyobrazić sobie nawet najprostsze czynności.

Motoryzacja i czas

podróż samochód mapa dziennik transport motoryzacja

Stopień, w jakim przyspieszyło funkcjonowanie oraz rozwój świata przez motoryzację jest wręcz ciężki do wyobrażenia. Kiedy uświadomimy sobie sposoby, w jaki dochodziło do różnych działań w przeszłości, ten przeskok wydaje się po prostu niemożliwy. Zakładając nawet tak prosty przykład, jak doręczenie nieco większej przesyłki w granicach naszego kraju, możemy przyjąć, że potrzebny czas został skrócony z kilku tygodni do nawet jednego dnia. Analogicznie można spojrzeć na zwykłe podróże. Posiadając samochód, możemy dosłownie w kilka godzin przejechać z Gdańska do Zakopanego. Jeszcze nie tak dawno temu, taki rezultat uznano by za nierealny.

Transport i motoryzacja

kamerka samochodowa kamera wideorejstrator legalne zakaz motoryzacja
fot. pixabay

Tę dziedzinę jako transport drogowy możemy podzielić na dwie najważniejsze grupy – osobowe poruszanie się samochodami oraz przewóz towarów samochodami ciężarowymi. Ilość prywatnych osobówek jest tak ogromna, że naprawdę znaczna część społeczeństwa może pozwolić sobie na indywidualne i swobodne podróżowanie.

Drugi stanowi natomiast dopełnienie całości łańcucha dostaw, bez którego z logistycznego punktu widzenia dzisiejszy świat nie mógłby funkcjonować. Transport morski, lotniczy, czy też kolejowy również stanowi jego podstawy, natomiast bez samochodów ciężarowych nie byłoby możliwości tak szybkiego dostarczenia towarów do, chociażby ogromnej ilości sklepów, w których przecież codziennie robimy zakupy.

Ekologia też ma coś do powiedzenia

Istnieją plany, których wdrożenie ma ograniczyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Można powiedzieć, że po tylu latach istnienia pojazdów spalinowych jest to po prostu bardzo znaczna, ale jednak ewolucja. Biorąc pod uwagę stopień bieżącego zapotrzebowania na transport raczej, można wykluczyć sytuację, w której doszłoby to całkowitego zakazu poruszania się pojazdami o takim napędzie. Oczywiście troska o środowisko jest bardzo ważna. Nie można jednak zapomnieć, że obecny transport o takiej specyfice nie zostanie w pełni zastąpiony nawet w kilka lat. Będzie to długi proces, ale ponieważ jego cel jest bardzo istotny, należy przyjąć, że poszukiwanie alternatyw jest ważną kwestią postępu. Mimo wszystko motoryzacja nie kończy się na roku 2035.

Podsumowując, bardzo trudno jest wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez motoryzacji. Można stwierdzić, że ludzkość w znacznym stopniu opiera się na transporcie. Zwykły dojazd do pracy, internetowe zamówienia, czy też zatowarowanie sklepów spożywczych-to wszystko jest związane z motoryzacją. Czy można zatem jednoznacznie stwierdzić, że jest fundamentem cywilizacji w dzisiejszym znaczeniu? Wszystko wskazuje na to, że jak najbardziej.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News