Strzałka na autostradzie? Wielu kierowców nie zna tego znaku

Strzałka na autostradzie? Wielu kierowców nie zna tego znaku

Strzałka na autostradzie? Wielu kierowców nie zna tego znaku

Podaj dalej

W trakcie przejazdu przez autostradę kierowcy spotykają znak z pomarańczową strzałką, nie wielu jednak rozumie co oznacza.

winiety winieta kara mandat wyjazd za granicę
fot. pixabay

Podczas jazdy niemiecką autostradą możemy zobaczyć pomarańczową strzałkę. Jest to znak przewidziany wyłącznie na autostradę, nie zobaczymy go zatem na innych drogach. Nie powinien zatem dziwić fakt nieznajomości tego elementu.

Niekoniecznie do zignorowania

Znacznych rozmiarów pomarańczowa strzałka na białym znaku o czarnym obwodzie to „strzałka objazdowa”. Ten charakterystyczny znak ma za zadanie wspierać płynność ruchu. W tym celu zaznacza możliwe odcinki objazdowe znajdujące się w systemie autostrad. W przypadku gdy teoretycznie najszybsza trasa do odległego celu zostaje zablokowana, ten symbol przeprowadzi nas do docelowego miejsca inną autostradą.

Przekaz strzałki

autostarda niemcy mandat
shuterstock

Jak można się zatem domyślić, strzałka informuje o opcjonalnym przejeździe inną trasą, której obłożenie powinno być zdecydowanie mniejsze. Pomimo znacznych odległości pomiędzy lokalizacjami, dzięki strzałką pomocniczym można bez większego zmartwienia zmienić drogę. Jest to również zasługą oznakowania przekreśloną pomarańczową strzałką miejsca, w którym objazd ma swoje zakończenie. Zastosowanie takiego rozwiązania jest możliwe dzięki bardzo rozwiniętej infrastrukturze drogowej spotykanej w Niemczech. Wobec długiej historii tych dróg w opisywanym kraju, do wielu miejsc można swobodnie dotrzeć rozmaitymi odcinkami.

To tylko porada

Poruszany znak jest wyłącznie zaleceniem do wyboru drogi. Nie jest ona rodzajem nakazu czy obowiązku. Możemy zatem spokojnie wybrać trasę, bez obaw o przepisy. Jeśli jednak pod ręką nie posiadamy nawigacji z bieżącym śledzeniem natężenia ruchu, warto jest podążać za strzałkami, z pewnością pozwolą one zgodnie z założeniem uniknąć wielu korków.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News