Smog to realne zagrożenie? Sytuacja nie jest najlepsza

Smog to realne zagrożenie? Sytuacja nie jest najlepsza

smog miasto dym

Podaj dalej

Smog to zjawisko, które coraz częściej występuje w wielu miejscach, a szczególnie dużych miastach w Polsce. Czym tak właściwie jest, skąd się bierze i czy jest szkodliwy? Unoszące się zanieczyszczenia, które nie zostały rozwiane przez wiatr, zdecydowanie zachęcają do chociażby zapoznania się z podstawowymi informacjami.

Smog w definicji

smog miasto dym
pixabay

Można powiedzieć, że smog to tak naprawdę całość zanieczyszczenia w powietrzu, które unoszą się nad danym obszarem. Wskazując konkretnie, możemy wyróżnić pyły zawieszone o różnej średnicy oraz zawarte w nich metale ciężkie, które niestety z reguły mogą być rakotwórcze.

Skąd on się bierze?

komin zanieczyszczenie zakaz smog
pixabay

Można przyjąć, że źródeł tego zanieczyszczenia jest wiele. Oczywiście jedne z nich emitują takich zanieczyszczeń mniej, a inne więcej. Podstawowym źródłem można określić piece w domach jedno i wielorodzinnych. Stary typ pieca, który dodatkowo jest opalany niewłaściwym, lub słabej jakości paliwem, w wyniku nieprawidłowego spalania generuje ogromne ilości szkodliwych substancji. Niestety wciąż można spotkać się z przypadkami palenia śmieci, w tym plastiku, które są bardzo szkodliwe dla środowiska, a tym samym nas. Innym źródłem, są chociażby tysiące samochodów osobowych, które przecież codziennie poruszają się po drogach i stoją w korkach. W tym przypadku uwzględniono pewne środki zapobiegawcze, jak chociażby odpowiednie filtry oczyszczające spaliny. Należy jednak pamiętać, że po drogach porusza się wciąż mnóstwo starszych pojazdów, w których takich rozwiązań jeszcze nie zastosowano.

Czy smog jest szkodliwy?

Naturalny skład powietrza, które jest nam po prostu niezbędne do życia to w znacznej części oczywiście azot oraz tlen. Oczywiście każdy inny element, szczególnie zawierający toksyczne związki jest krótko mówiąc szkodliwy.

Jak można ograniczyć to zjawisko?

pixabay

Biorąc pod uwagę źródła, które emitują takie zanieczyszczenia, odpowiedź wydaje się dość jasna. Pierwszą kwestią są nowoczesne piece oraz odpowiednie paliwo, którymi są zasilane. Innym sposobem jest także ograniczenie ruchu pojazdów spalinowych lub wsparcie społeczeństwa w ich wymianie na nowsze modele. Trzecią kwestią, którą można określić, są filtry kominowe, które w zasadzie muszą stosować określone przedsiębiorstwa.

Środki ochrony

Można powiedzieć, że oczywiście w pierwszej kolejności powinniśmy dążyć do ograniczenia występowania tego zjawiska, jednak w międzyczasie nie możemy zaniedbywać naszego zdrowia. Warto kontrolować aktualny stan powietrza w miejscu, w którym przebywamy. Takie działanie umożliwiają liczne serwisy internetowe. W przypadku, gdy zaobserwujemy znacznie pogorszoną jakość powietrza, warto założyć maseczkę przeciwpyłową (najlepiej z filtrem), a także powstrzymać się od wietrzenia mieszkania.

Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny

Sprawdź także

Nowe przepisy dla kierowców! Przewidziano nawet karę więzienia!

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News