Skrzynia manualna, czy jednak automatyczna? Długa walka

Skrzynia manualna, czy jednak automatyczna? Długa walka

skrzynia biegów automatyczna automat

Podaj dalej

Skrzynia biegów odpowiadająca za przełożenie generowanej przez silnik siły na odpowiednią prędkość, może działać na wiele sposobów w zależności od jej konstrukcji. Na wielu płaszczyznach wciąż trwa spór odnośnie tego, która jest lepsza. Czy istnieje prosta odpowiedź na to pytanie? Cóż, sytuacja jest dość złożona.

Skrzynia-zalety i wady

skrzynia biegów manualna
fot. pixabay

Wybór samochodu wiąże się z wieloma kwestiami takimi jak pojemność silnika, kolor, wyposażenie, czy też właśnie rodzaj skrzyni biegów. Wiele osób wciąż, krótko mówiąc z przyzwyczajenia decyduje się na manualną skrzynie biegów. Znaczna większość kursantów w końcu uczy się jazdy od podstaw na takim rodzaju przekładni.

Zarówno automat, jak i manual mają swoje wady i zalety. Kwestia kosztów eksploatacji tych urządzeń jest bardzo zróżnicowana, ponieważ w znacznym stopniu zależy od konkretnego modelu oraz tego, jak był używany i serwisowany. Z reguły skrzynia manualna jest tańsza podczas zakupu, a osoby obeznane z jazdą doceniają możliwość zmiany biegów. Automat doceniają natomiast osoby, które wolą ze względu na wygodę zrezygnować z używania sprzęgła i skupić swoją uwagę wyłącznie na prowadzeniu samochodu i otoczeniu. Dodatkowo skrzynia automatyczna poza szczególnymi przypadkami raczej chroni jednostkę napędową przed ewentualnymi błędami początkujących kierowców.

Wielokrotnie skrzynia automatyczna była także określana mianem mniej dynamicznej, czy też wpływającej na znacznie większe zużycie paliwa. Aktualnie stosowane technologie, które pozwalają na płynną, automatyczną zmianę biegów raczej zmieniły status odnośnie tych kwestii do minimalnych różnic.

Społeczeństwo podzielone

skrzynia biegów automatyczna automat
pixabay

Prawdopodobnie znaczna większość społeczeństwa usłyszała od znajomego, żeby nie kupować automatu, bo to bardzo awaryjne urządzenie, które jest niezwykle kosztowne w naprawie. Przynajmniej częściowo nie można zaprzeczyć takiemu stwierdzeniu, ale czy w całości jest poprawne? Odpowiedź jak to zwykle bywa, nie może być jednoznaczna. Usterki skrzyń automatycznych faktycznie nie należą do tanich w naprawie. Mimo wszystko skrzynie manualne także się zużywają. Wymiany wymagają chociażby takie części, jak koło dwumasowe, które niejednokrotnie martwiło właścicieli aut. Można zatem powtórzyć określenie, że samochód to zawsze są koszty. Niezależnie od tego, jaki silnik, czy też skrzynię wybierzemy, musimy liczyć się z faktem, że wymagają one odpowiedniego serwisu.

Oczywiście poza przesłankami technicznymi, znacznie większą rolę odgrywają personalne odczucia odnośnie danego rodzaju. Krótko mówiąc, trzeba kierować się po prostu własnymi odczuciami i upodobaniami. Obydwa rodzaje mają swoich zwolenników, jak i przeciwników, natomiast każdy ma w tym zakresie wolną rękę. Jednym z ograniczeń może być natomiast tendencja rynku, który coraz rzadziej oferuje nowe samochody ze skrzynią manualną.  Mimo wszystko, przed zakupem warto przetestować każde z rozwiązań i potwierdzić nasze ewentualne zastrzeżenia. Kto wie, może za którymś razem pogląd zmieni się o 180 stopni?

Sprawdź także

Wypadek samochodowy? Co na to prawo?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News