Samochody w miastach? Niedługo mogą po prostu zniknąć

Samochody w miastach? Niedługo mogą po prostu zniknąć

samochody miasto ruch

Podaj dalej

Samochody powstały głównie po to, żeby umożliwić szybsze przemieszczenie osób oraz różnych towarów pomiędzy różnymi lokacjami. Ich rozwój trwa już wiele lat, ale w świetle wprowadzanych zmian i przepisów ich obecność niedługo może zostać nieco lub znacznie ograniczona. Warunki, które aktualnie stawia się przed tymi pojazdami, są naprawdę wysokie.

Samochody w przepisach

samochody miasto ruch

W przepisach, które dotyczą obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej możemy znaleźć konkretne odesłania dotyczące samochodów. Już w lipcu 2025 roku zgodnie z zapowiedziami samochody osobowe obejmie norma Euro 7. Zgodniej z innymi planami zakładanymi przez Unię Europejską już w 2035 roku jedynymi dopuszczanymi do sprzedaży pojazdami mają być samochody zeroemisyjne. Zakładane przepisy mają stanowić odzwierciedlenie planów Unii zakładające osiągnięcie neutralności węglowej do 2050 roku. Z proponowanych zmian możemy zatem wywnioskować prosty cel, jakim jest stopniowa eliminacja samochodów spalinowych.

Samochody w miastach

samochody trasa

Od dłuższego czasu możemy obserwować tendencję, jaką jest ograniczanie poruszania się pojedynczych pojazdów w miastach. Alternatywą, do której jesteśmy zachęcani jest oczywiście komunikacja miejska. Wśród takich sposobów możemy wyróżnić chociażby, wprowadzanie bardzo drogich parkingów w miastach. Cena takiego postoju wynosi często kilkadziesiąt złotych za kilka godzin co można odebrać jako prosty przekaz.

Tak zwane Strefy Czystego Transportu stanowią nieco inny przypadek, który także jest coraz częściej chętnie rozpatrywany. Wiele miast na zachodzie już dawno temu wprowadziło takie obszary, do których zezwolenie na wjazd mają tylko określone pojazdy. W naszym kraju również coraz częściej możemy usłyszeć o podobnych kwestiach. Znamy już nawet przykłady, w których takie przepisy w Polskich miastach są wprowadzane w życie.

Skutki i cel

Cele takich kroków także można podzielić na kilka kategorii. Jedną z nich są wpływy pieniędzy do budżetów, dzięki którym można finansować strukturę działalności państwa, czy też poszczególnych miast. Innym jest chociażby ograniczenie w emisji spalin, o której od wielu lat prowadzone są rozmowy na szczeblach międzynarodowych. Troska o środowisko, a tym samym nasze zdrowie jest mimo wszystko bardzo ważna, czy należy zatem dziwić się takim zmianom? Ciężko o jednoznaczne stwierdzenie. Z jednej strony pojawia się aspekt komfortu, jaki zyskujemy poruszając się samochodem, z drugiej natomiast ekologia, a zarazem dbałość o środowisko, która także jest ważna.

Podsumowując znajdujemy się na etapie poszukiwania złotego środka, który pozwoli na negocjacyjne połączenie pomiędzy zróżnicowanymi potrzebami. Obecnie mamy do wyboru poruszanie się pojazdami spalinowymi, hybrydowymi czy też elektrycznymi. Warto jednak pamiętać, że niestety, ale źródła odnawialnej energii wciąż można określić jako raczkujące w systemie energetycznym. Można zatem przyjąć, że zmierzamy w poprawnym kierunku, jednak w dużym skrócie potrzebujemy „paliwa”, które zaspokoi oczekiwane, ale zaraz zróżnicowane potrzeby. Rozwiązanie nie jest zatem proste, ale wymaga działań, które w przyszłości odniosą pożądany skutek.

Sprawdź także

Motoryzacja to fundament aktualnej cywilizacji?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News