Samochód z silnikiem diesla, a może "benzyniak"? Chcesz kupić samochód i zastanawiasz się co wybrać? Te rzeczy mogą mieć wpływ na twój wybór

Samochód z silnikiem diesla, a może "benzyniak"? Chcesz kupić samochód i zastanawiasz się co wybrać? Te rzeczy mogą mieć wpływ na twój wybór

Podaj dalej

Jedną z kluczowych decyzji, jaką musimy podjąć przed zakupem samochodu, jest wybór rodzaju silnika. Samochód z silnikiem diesla czy „benzyniak”? To pytanie zadaje sobie niemal każdy? Na co więc warto zwrócić uwagę, wybierając rodzaj silnika? Oto kilka wskazówek.

Samochód z silnikiem diesla czy „benzyniak”? Cena ma znaczenie

Na rynku mamy dużo ofert samochodów z silnikami benzynowymi i diesla. W przypadku nowych samochodów, sprawa jest jasna. Ceny diesli są wyższe.

samochód z silnikiem diesla

W przypadku samochodów używanych, cena w dużej mierze zależy od popularności silnika, modelu samochodu, rocznika i wyposażenia. Im młodszy samochód kupujemy, tym bardziej wyczuwalna będzie różnica.

KIEROWCO! ODBIERZ BON NA 120 PLN DO WYDANIA NA STACJACH BENZYNOWYCH

Diesel czy benzyna? Który z nich więcej pali?

Diesel pali mniej. Z reguły, olej napędowy jest też tańszy od benzyny, więc koszty samej jazdy są niższe, co ma nam zrekompensować wyższa cena zakupu samochodu.

samochód z silnikiem diesla

Porównując ten sam model samochodu, lecz jeden egzemplarz z silnikiem dieslem, a drugi z silnikiem benzynowym, to pierwszy spala 6-7 litrów/100 km, z kolei drugi 8-9 litrów/100 km. Nie trzeba być fachowcem, żeby zobaczyć oszczędność na paliwie. W praktyce samochód z silnikiem diesla potrafi spalić nawet o 25% paliwa mniej niż „benzyniak”.

KIEROWCO! ODBIERZ BON NA 120 PLN DO WYDANIA NA STACJACH BENZYNOWYCH

Właśnie dlatego, diesel został stworzony do jazdy. Zasada jest prosta… im więcej jeździmy, tym bardziej się nam to opłaca. Mniejsze spalanie, to także większy zasięg w trasie. Jeśli jeździmy głównie po mieście, to powinniśmy się zdecydować na samochód benzynowy.

Samochód z silnikiem diesla – droższe serwisowanie

Ze względu na prostszą budowę, silnik benzynowy przekonuje do siebie niższymi kosztami napraw ewentualnych awarii. A jak powszechnie wiadomo, im starszy samochód, tym częściej będziemy zmuszeni go naprawiać.

samochód z silnikiem diesla

Jeżeli decydujemy się na diesla, to powinniśmy przywiązać większą uwagę do historii auta. Powinniśmy sprawdzić, jak było serwisowane oraz czy naprawy były wykonywane w ASO, czy nie.

Podsumowanie

Silnik benzynowy to niższy koszt zakupu, niższe koszty ewentualnych napraw i lepsza kultura pracy. Z kolei za dieslem przemawiają przede wszystkim osiągi oraz tańsza jazda. Dlatego też, ciężko wskazać jeden silnik, który sprawdzi się u wszystkich kierowców. Każdy z nas musi się zastanowić, do jakich celów będzie wykorzystywał swój samochód.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News