Samochód bez tego elementu nie wyjedzie na drogę! Warunki UE

Samochód bez tego elementu nie wyjedzie na drogę! Warunki UE

samochód systemy

Podaj dalej

Samochód jest elementem codziennego życia milionów osób, jednak tak samo jak kierowca musi spełniać określone przepisy. To właśnie wśród nowo stanowionych elementów prawa musimy doszukiwać się szczegółów, które zobowiązują producentów do coraz to dalszych unowocześnień systemów każdego produkowanego samochodu.

Unijne zmiany i samochód

samochód

Można powiedzieć, że praktycznie od początku istnienia, Unia Europejska wprowadza wiele zmian dotyczących zarówno ruchu drogowego jak i samej motoryzacji. W znacznej mierze przepisy te wkraczają tylko w elementy odpowiadające za bezpieczeństwo. Nie zmienia to jednak kwestii, że nowe wymagania będą zobowiązywać zarówno producentów jak i użytkowników samochodów. Jak wyglądają obecne regulacje i jak zaplanowano przyszłość fragmentu motoryzacji?

Samochód po 2018 roku musi posiadać ten system

samochód

Mowa tutaj o systemie zwanym „eCall”, który służy do powiadomienia odpowiednich służb o zdarzeniu. System ten posiada dwie funkcje. W pierwszym przypadku to osoba znajdująca się w pojeździe może samodzielnie rozpocząć kontakt ze służbami. W drugim przypadku, jeśli system wykryje kolizję, może sam rozpocząć przekazywanie danych (chociażby o naszej lokalizacji) odpowiednim służbom. Oczywiście wprowadzenie takiego systemu nie jest bezpodstawnym wymysłem.

Ma on na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa, a także redukcję liczby ofiar wypadków samochodowych. Dzięki zastosowaniu takiego systemu istnieje realna szansa na to, że pomoc będzie mogła dotrzeć po prostu szybciej. Ponadto jeśli na przykład dojdzie do zdarzenia w wyniku którego stracimy przytomność, system będzie mógł wezwać pomoc bez naszej ingerencji. Jak powszechnie wiadomo, w przypadku ratowania zdrowia i życia liczy się każda sekunda, zatem zastosowanie systemu jest jak najbardziej uzasadnione.

System ten spowodował niedawno dość duże zamieszanie, przede wszystkim wśród diagnostów. Wynika to z faktu, że zostali objęci obowiązkiem kontroli tego urządzenia, do czego wiele stacji diagnostycznych wciąż nie jest przystosowanych. O obowiązku wspomnieliśmy we wcześniejszym artykule dotyczącym zmian w tych przepisach.

Nowy system-ISA

Wśród wdrażanych zmian zdecydowano o wprowadzeniu obowiązkowego systemu zwanego Intelligent Speed Assistance, oznaczającego w zasadzie inteligentnego asystenta prędkości. System jest tutaj dość prawidłowym zdefiniowaniem nowości, ponieważ będzie on odpowiedzialny za kilka kwestii.

Mimo wszystko bardziej istotna jest kwestia różniąca ten system od już znanych radarów czytających znaki. W skład ostrzeżeń będą wchodziły bowiem dwa rodzaje działań. Pierwszy z nich ma po prostu zakomunikować krótkim sygnałem dźwiękowym o przekroczeniu prędkości. Drugi, według założeń miałby doprowadzać do delikatnego odpychania pedału gazu, na którym znajduje się noga kierowcy. Na chwilę obecną wybór pomiędzy tymi rodzajami działania pozostawiono producentom.

Terminarz zmian

kalendarz samochód

W kwestii systemu eCall, obowiązuje on producentów już od 2018 roku. Jeśli chodzi natomiast o system ISA, jego montaż konieczny będzie w samochodach produkowanych od roku 2024.

Sprawdź także 

Nowy obowiązek od kwietnia 2023 roku! Wydatek dla tysięcy osób!

Obowiązek zgłoszenia, o którym nie można zapomnieć! Kary mogą być ogromne

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News