Rozgrzewanie silnika po uruchomieniu - jak długo trwa?

Rozgrzewanie silnika po uruchomieniu - jak długo trwa?

Podaj dalej

Ile powinno trwać rozgrzewanie silnika po uruchomieniu? Czy można od razu ruszyć z miejsca, czy trzeba chwilę odczekać aż silnik się rozgrzeje? Jak temperatura świadczy, że silnik się już rozgrzał? się do jakiejś temperatury? Według 1/3 kierowców, rozgrzanie silnika trwa ok. 5 minut. A jaka jest prawda?

Rozgrzewanie silnika po uruchomieniu – jak długo trwa?

Prawdą jest, że duża część kierowców nie wie, jak długo rozgrzewa się silnik. Blisko 30% twierdzi, że trwa to około 5 minut, 23% od 5 do 10 minut, a tylko 2% kierowców wskazało, że może trwać nawet 15-20 minut.

rozgrzewanie silnika

Rozgrzewanie silnika trwa średnio 15 minut

Czas rozgrzewania silnika jest różny dla różnych pojazdów i zależy od warunków zewnętrznych (np. temperatura zewnętrzna). Jeżeli mielibyśmy uśrednić tą wartość, to czas rozgrzewania silnika samochodu osobowego wynosi około 15 minut.

rozgrzewanie silnika

Jak łatwo się można domyślić, w tym czasie wielu kierowców dociera do miejsca docelowego, nie pozwalając jednostce rozgrzać się do temperatury roboczej (olej silnikowy). Taka kolej rzeczy powoduje szybszą degradację oleju i konieczność częstszej jego wymiany.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News