Rakieta jednak była ich? MSZ wydało komunikat!

Rakieta jednak była ich? MSZ wydało komunikat!

rakieta

Podaj dalej

Rakieta, która spowodowała wczoraj śmierć dwójki Polaków, została zidentyfikowana. Ministerstwo reaguje i wzywa do wyjaśnień.

Komunikat Ministerstwa Spraw Zagranicznych

polska flaga rakieta

„W dniu 15 listopada 2022 r. miał miejsce kolejny wielogodzinny zmasowany ostrzał całego terytorium Ukrainy i jej infrastruktury krytycznej prowadzony przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej. O godzinie 15:40 na terenie wsi Przewodów w powiecie hrubieszowskim w województwie lubelskim spadł pocisk produkcji rosyjskiej, w wyniku czego śmierć poniosło dwóch obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z tym zdarzeniem minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau wezwał ambasadora Federacji Rosyjskiej do MSZ z żądaniem niezwłocznego przekazania szczegółowych wyjaśnień.”

Rakieta jednak produkcji rosyjskiej

rakieta

Jak wynika z przedstawionego wyżej komunikatu, pocisk był jednak produkcji rosyjskiej. Oznacza to, że na terytorium Polski spadło oraz spowodowało śmierć dwójki ludzi narzędzie wojenne. Taka wiadomość z pewnością aktywuje dalsze procedury Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wobec wstępnych zapowiedzi Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego miało dojść do rozpatrzenia możliwości powołania się na artykuł 4 Traktatu Północnoatlantyckiego. Cóż, wobec takich wiadomości można jasno stwierdzić, że definitywnie doszło do spełnienia jego przesłanek.

W brzmieniu dosłownym artykuł 4 wygląda on następująco:

„Strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć, zdaniem którejkolwiek
z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna
lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron”.

Najprawdopodobniej dojdzie teraz do wielu konsultacji na najwyższych szczeblach organizacji NATO. Podjęte decyzje będą miały kluczowe znaczenie dla rozwoju sytuacji oraz ewentualnej eskalacji konfliktu. Zastosowanie znajdzie także artykuł 5, który wprost mówi o udzieleniu wszelkiej pomocy, w tym militarnej, zagrożonemu krajowi.

Rosyjska propaganda z pewnością będzie kontynuować swoją charakterystyczną narrację. W najbliższym czasie możemy z tej strony możemy spodziewać się wielu nadużyć związanych ze słowem „prowokacja”.

Sprawdź także

Pieszy z nowymi przepisami! Wiele osób wciąż ich nie zna, a kary są wysokie

Każdy diesel wyprodukowany po 2006 roku musi to mieć. Mandat to nawet 5000 złotych!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News