Przycisk, który może uratować przed mandatem? Istnieje

Przycisk, który może uratować przed mandatem? Istnieje

zmiana czasu czas godzina godziny paliwo stacja paliw

Podaj dalej

Przycisk może mieć bardzo wiele funkcji. Aktualny rynek samochodów osobowych oraz jego rozwój przyzwyczaiły nas do faktu, że kokpit jest wręcz wypchany elektroniką i przeróżnymi systemami. Wśród nich znajduje się jeden, który szczególnie może pomóc w przepisowej jeździe. Producenci zastosowali funkcję, która naprawdę jest pomocna.

Przycisk limitu prędkości

kierownica samochód przycisk
pixabay

W zasadzie działanie tego systemu można porównać do tempomatu. Tempomat po wyznaczeniu przez kierowcę określonej prędkości będzie samodzielnie regulował gaz, aby taką prędkość utrzymać. Osobną funkcją coraz częściej spotykaną w samochodach jest ustawienie limitu prędkości. Pozwala ona natomiast na samodzielną kontrolę bieżącej prędkości, ale system zablokuje przyspieszenie powyżej ustawionej wartości. Jest to szczególnie przydatne podczas jazdy w miastach. W tych obszarach z reguły panują standardowe ograniczenia prędkości dla terenów zabudowanych, a więc 50 km/h. Owszem, każdy kierowca jest obowiązany do czujności oraz zachowania ostrożności podczas poruszania się w ruchu drogowym. Mimo wszystko należy przyznać, że podczas dynamicznego włączania się do ruchu oraz bacznego obserwowania otoczenia, bardzo łatwo jest o nawet niewielkie, ale jednak przekroczenie prędkości.

W perspektywie aktualnego taryfikatora mandatów warto korzystać ze wszystkich metod, które mogą pozbawić nas zmartwienia o nieprzyjemny wydatek, jakim jest mandat karny. Funkcja ogranicznika prędkości to tak naprawdę zaledwie kilka kliknięć, które uchroni nas nawet przed niezamierzonym przekroczeniem prędkości. Mandaty, które obecnie są wystawiane po przekroczeniu dopuszczalnej prędkości o chociażby 1 km/h oraz ogólnie mogą sięgnąć kwoty 5000 złotych, zdecydowanie brzmią jak zachęta do przetestowania tej funkcji.

Aktywne czytanie znaków

zegary przycisk
pixabay

Niektóre samochody zostały także wyposażone w bardziej zaawansowane systemy, które dzięki odpowiednio umiejscowionym kamerom potrafią samodzielnie odczytywać znaki. Tym samym są w stanie informować poprzez różne działania kierowców o aktualnie obowiązujących przepisach.

Jak widać rozwój motoryzacji nie opiera się tylko na poprawie mechanicznych elementów, czy też zmianie wyglądu, ale także na kwestiach związanych z bezpieczeństwem. Jest to oczywiście bardzo ważny aspekt rozwoju, który regulują także obecne oraz planowane przepisy Unii Europejskiej. Już w przyszłym roku zakres przepisów ulegnie rozszerzeniu. Producenci będą natomiast zmuszeni do zaimplementowania niektórych systemów tak, aby były zgodne z normami Unii Europejskiej.

Sprawdź także

Oszustwa wciąż powszechne! Na co trzeba uważać?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News