Prezydent podpisał reformę! Nowe kary dla kierowców!

Prezydent podpisał reformę! Nowe kary dla kierowców!

prawo prezydent

Podaj dalej

Jak wynika z informacji przekazanych przez Kancelarię Prezydenta RP, Prezydent Andrzej Duda podpisał bardzo ważną reformę Kodeksu karnego. Wśród zmian zaostrzających kary pojawiła się konfiskata, która stanowiła ważny element wstępnego planu reformy przepisów. Na te regulacje kierowcy muszą teraz szczególnie uważać.

Co to jest konfiskata?

konfiskata prezydent

W znaczeniu tego słowa możemy odszukać przymus odebrania fragmentu, ale także całości cudzego majątku, w tym także na rzecz państwa. Nie mniej istotny jest fakt, że od konfiskaty nie przysługuje żaden rodzaj odszkodowania. Majątek po prostu przepada. Taka forma zaostrzenia rygoru prawnego powinna wpłynąć na myślenie oraz wspomóc walkę z nietrzeźwością kierowców. Niestety, ale statystyki świadczą o tym, że taki rodzaj zmian nie powinien dziwić. Wynika z niej, że wielu kierowców wciąż decyduje się na zasiadanie za kółkiem w stanie nietrzeźwości, powodując tym samym duże zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Prezydent podpisał reformę

prawo prezydent

Zgodnie z nowymi zmianami, będzie teraz możliwa konfiskata pojazdu lub jego równowartości, jeśli jego kierowca był w stanie nietrzeźwości. Zaostrzono także karę za spowodowanie śmierci lub ciężkich obrażeń dla sprawcy wypadku, która będzie teraz wynosiła do 16 lat więzienia. Reforma wynika z propozycji nowych przepisów wystosowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Można zatem przyjąć, że kierowcy niestosujący się do bezwzględnego zakazu prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości będą mieć poważny problem. Procedura rozpocznie się od zajęcia takiego pojazdu przez policję, kolejno prokuratura zdecyduje o zabezpieczeniu mienia, aż finalnie sąd orzeknie przepadek pojazdu takiej osoby. Można zatem spróbować wyobrazić sobie pewien przypadek. Dana osoba stwierdza, że po kilku kieliszkach wybierze się na szybki przejazd swoim sportowym autem wartym kilkaset tysięcy złotych. W takim przypadku wartość auta nie będzie miała żadnego znaczenia. Kara będzie mogła zatem wynieść setki tysięcy, a nawet kilka milionów złotych.

Zmiany w pozbawieniu wolności

policja prezydent

Zmiany zaszły także w kwestii granicy więzienia za najcięższe przestępstwa. Podniesiono maksymalną granicę pozbawienia wolności z 15 do 30 lat. Zdecydowano także o przedłużeniu czasu, jaki konieczny był do przedawnienia zbrodni zabójstwa. Obecnie zamiast 30 będzie on wynosił 40 lat.

Prezydent Andrzej Duda podpisał dokument, zatem teraz nastąpi tak zwane vacatio legis. Oznacza to, że część przepisów wejdzie w życie za 3 miesiące, natomiast pozostałe z nich zaczną obowiązywać za rok.

Mimo wszystko wyraźny wniosek wynikający z nowej regulacji jest prosty i niestety powtarzany od dłuższego czasu, aż do znudzenia. Piłeś? Nie jedź. Jeśli zdecydowałeś się na alkohol, unikaj kierownicy, a tym samym wielu problemów, w innym przypadku możesz kogoś skrzywdzić, a także stracić swój samochód, bez znaczenia ile jest wart. Niestety najwidoczniej dotychczasowe kary nie były wystarczające. Jak wynika ze statystyk, tylko w trakcie wakacji w tym roku zatrzymano ponad 23 tysiące pijanych kierowców. Następujące zmiany powinny wpłynąć na myślenie takich osób, które wciąż, mimo wielu apeli były skłonne do jazdy po alkoholu.

Sprawdź także

Znasz te znaki? Od teraz lepiej wiedzieć co oznaczają!

Bardzo popularny błąd kierowców! Wysoki mandat i punkty!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News