Poważna zmiana z Unii Europejskiej. Długo wyczekiwana unifikacja!

Poważna zmiana z Unii Europejskiej. Długo wyczekiwana unifikacja!

Poważna zmiana z Unii Europejskiej. Długo wyczekiwana unifikacja!

Podaj dalej

Po bardzo długim czasie Parlament Europejski zadecydował w kwestii standardu, który będzie obowiązywał nowe urządzenia. Unifikacja dotknie wielu urządzeń.

mandat ladowanie telefonu unifikacja

Obserwowalna ścieżka, jaką podąża Wspólnota, zmierza do ograniczania produkcji odpadów elektronicznych. Wobec tego w najnowszych pracach legislacyjnych przyjęto przepisy dotyczące ujednolicenia urządzeń w zakresie sposobu ładowania. Wprowadzono zapis zobowiązujący producentów do wprowadzenia gniazd ładowania w standardzie USB-C. Zmiana dotknie urządzeń takich jak telefony czy też tablety.

Kiedy zmiany wejdą w życie? Unifikacja już niedługo

Po przyjęciu nowego prawa przez Europarlament 4 października, zaplanowano, że wejdzie ono w życie do końca 2024 roku. Jest to spowodowane szeregiem czynności, które uprzednio muszą zostać zrealizowane. W praktyce nowe prawo po zatwierdzeniu zostanie uprawomocnione 20 dni po publikacji w dzienniku urzędowym. Następnie na zastosowanie zmian państwa członkowskie będą miały 12 miesięcy. Po tym okresie państwa będą miały następny rok, aby faktycznie zastosować wprowadzone zasady.

Zmiany zaplanowano także dla innych urządzeń takich jak laptopy, które w 2026 roku również będą podlegały ujednoliceniu portu zasilania.

Unifikacja-jaki ma cel?

W tej kwestii można wyróżnić kilka znaczących powodów, które skłoniły Parlament do takiej decyzji.

  • Mniej elektrośmieci – w przypadku gdy posiadamy wiele urządzeń o jednolitym gnieździe ładowania, znika potrzeba posiadania, a więc także produkcji wielu innych rodzajów przewodów
  • Oszczędność – zakup wielu ładowarek oraz kabli może być znacznym wydatkiem, w przeciwieństwie do zakładanego w potrzebach jednego przewodu
  • Wygoda – wiele urządzeń, każde pasujące do jednego kabla to perspektywa, która zdecydowanie powinna ułatwić życie

Warto również wspomnieć, że producenci zostaną objęci obowiązkiem umożliwienia klientowi wyboru pomiędzy zestawem urządzenia z lub bez urządzenia ładującego.

Jak wygląda kwestia amerykańskiego giganta?

unifikacja

Producent kultowych telefonów, jakim jest Apple, będzie musiał zmienić swoje podejście oraz przeprojektować planowane urządzenia. Oczywiście, jeśli producent będzie nadal prowadził sprzedaż na terenie Unii Europejskiej, będzie musiał zastosować się do nowych przepisów. Wyjątkowa dotychczas pod tym względem firma nie będzie odstępstwem od nowych regulacji, których celem jest unifikacja.

Sprawdź także

Nowy dodatek dla gospodarstw domowych-nawet 1500 złotych! Wnioski można składać do lutego 2023

Właścicieli nieruchomości czeka nowa opłata. Rząd planuje nowy obowiązek, który wyniesie kilkaset złotych.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News